Skoro až do nebes – takový je Lomnický štít

Úvodní stránkaSkoro až do nebes – takový je Lomnický štít
15.listopad 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Hory, Zahraničí
Máte duši horala nebo jen cit pro krásnou přírodu? Kocháte se rádi výhledem z výšin? Chcete zažít netradiční den a dát si kávu v oblacích? Co byste řekli na výlet do míst, kde se točil dnes již legendární film Anděl na horách? Přijměte, stejně jako jeho hrdina Gustav Anděl, pozvání na Lomnický štít, který je se svou výškou 2634 metrů druhou nejvyšší horou slovenských Vysokých Tater. Nejčastějším výchozím bodem pro dosažení Lomnického štítu je Tatranská Lomnice. Nejste – li zkušený horolezec a rozhodnete – li se vydat na vrchol, pravděpodobně tu vaše kroky povedou rovnou k okénku u dolní stanice lanovky, kde zakoupíte jízdenku. V případě, že vyrazíte brzy ráno, máte internetovou rezervaci nebo zkrátka budete mít štěstí, podaří se vám zajistit si lístek až do konečné stanice na vrcholu Lomnického štítu. V opačném případě uslyšíte odpověď, že na dnešní den už žádné jízdenky nejsou nebo že kvůli špatnému počasí se žádné ani neprodávají.  Proto zde platí, že štěstí přeje připraveným, nebo těm, kteří chodí časně ráno a sledují počasí.
Pohled z Lomnického štítu
Pokud patříte mezi šťastnější a v ruce vás hřejí jízdenky až do nebes, gratulujeme, máte vlastně vyhráno. Z dolní stanice vás lanovka zaveze ke Skalnatému plesu, které je zároveň přestupní stanicí k Lomnickému štítu. Otevře se tu před vámi nádherná scenérie horského jezera s průzračnou vodou, okolo kterého vede naučná stezka. Můžete si číst jednotlivé informační tabulky nebo se jen nechat unést tichou přírodní atmosférou, jež zde panuje. V čase, který je napsán na vaší jízdence, se dostavte k lanovce, která vede již přímo na Lomnický štít.
lanovka na Lomnický štít
Jedná se o visutou lanovou dráhu překonávající svou délkou 1867 metrů převýšení 861 metrů. Provoz na ní byl zahájen již v roce 1942, ale v letech 1986 až 1989 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nyní odpovídá moderním standardům. Jízda trvá zhruba 9 minut. Je schopna přepravit za hodinu 50 osob, přičemž kabinka je konstruována tak, aby pojala najednou 15 osob a 1 řidiče. Každý tak může na Lomnickém štítu strávit přesně 50 minut. Cena za jízdenku z Tatranské Lomnice je 44 eur, přičemž 4 eura představuje vratná záloha.
Lomnický štít
Za hezkého počasí se na vrcholu můžete těšit na úchvatný výhled na hřebeny nejmenších velehor světa - Vysokých Tater. Situace se může rychle změnit a než se nadějete, vás obestoupí mraky. Užijte si proto každou minutu. Máte - li pro strach uděláno a výšky vám vrásky na čele nedělají, pokochejte se pohledem z vyhlídkové plošiny. Pokud počasí žádný výhled nenabízí, navštivte místní restauraci Dedo. Pocit, že jste byli na Lomnickém štítě, vám i v tomto případě zůstane na celý život. Ceny jsou zde pravda dražší, ale lidový termín „vysokohorská přirážka“ je v tomto případě více než na místě. V teple a suchu zde u něčeho dobrého můžete vyčkat na to, až amplion ohlásí číslo vaší jízdenky.
Dedo
Po zdolání všech částí cesty dolů se v Tatranské Lomnici zastavte, otočte se zpět a sledujte, jak vysoko jste byli. Není to úžasné? Nepřijde i vám, že tahle cesta stála zatraceně za to? Však vyzkoušejte a sami uvidíte.
Radush Autor Radush