Seriál vybavení automobilů – díl 8.: Systémy Start/Stop pro úsporu paliva v kolonách

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 8.: Systémy Start/Stop pro úsporu paliva v kolonách
15.listopad 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto
štítky Auto, Cestování
Dnes se zaměříme u automobilů na vybavení, které má za úkol snížení spotřeby paliva při jízdě ve městech a při popojíždění v kolonách. Systémy jsou obecně nazývány jako Start/Stop, což poměrně přesně vystihuje jejich funkci. Při jejich aktivaci totiž při stání v kolonách a jen občasném popojíždění nebudete spotřebovávat žádné palivo navíc. Jak systém konkrétně funguje?

Představení Start/Stop na konkrétním příkladu

Zejména obyvatelé Prahy a ostatních velkých měst jistě dobře znají, jak vypadá městský provoz v dopravní špičce. Často s autem více stojíte, než jedete, ale i při stání se zapnutým motorem dochází ke spotřebě paliva. I při ujetí minimální vzdálenosti rozhodně benzín nešetříte, spíše naopak. Neustálé otáčení klíčkem pro zapínání a vypínání motoru je sice řešení, ale nikterak efektivní. Otáčení klíčkem trvá dlouho a po určitém čase stejně necháte motor raději běžet, abyste tuto činnost nemuseli dělat pořád dokola. A právě tento problém systémy Start/Stop řeší.

Start/Stop – sám vypne, sám nastartuje

Systém Start/Stop se automaticky stará o snížení spotřeby paliva při jízdě v husté městské dopravě a v kolonách. Nemusíte totiž donekonečna otáčet klíčkem a vypínat a zapínat motor, ale systém Start/Stop se o tento úkol postará za vás. V momentě aktivace systému se vůz automaticky začne starat o zapínání a vypínání motoru. Ve chvíli, kdy zastavíte v koloně, zařadíte neutrál a vyšlápnete spojkový pedál, automaticky se zastaví i činnost motoru. Motor se sám vypne. Pro znovuobnovení jeho činnosti stačí jen sešlápnout spojkový pedál a motor znovu naskočí. A takto se situace opakuje až do chvíle, než systém Start/Stop deaktivujete.

Žádná dodatečná montáž

Systémy Start/Stop v automobilech musí být instalovány už na výrobní lince v automobilce. Nejedná se o systémy, které by mohly být do vozu instalovány dodatečně. U automobilů vybavených Start/Stop systémem je totiž využit i speciálně upravený generátor, startér a také specifická autobaterie. Jestliže chcete Start/Stop, tak jedině z výroby.

Další téma – systémy hlídání mrtvého úhlu a systémy kontroly při předjíždění

V dalším tématu se opět vrátíme k senzorům na automobilech, které neustále sledují provoz na silnicích. Konkrétně se zaměříme na systémy hlídání mrtvého úhlu a systémy kontroly při předjíždění. Možná se vám tyto 2 systémy na první pohled zdají totožné, ale už v příštím díle seriálu o vybavení automobilu zjistíte, že je mezi nimi podstatný rozdíl.  
Magda Autor Magda