Seriál vybavení automobilů – díl 7.: Elektronická uzávěrka diferenciálu

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 7.: Elektronická uzávěrka diferenciálu
28.říjen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Elektronická uzávěrka diferenciálu je dalším z mnoha druhů vybavení v moderních automobilech, který má vliv na bezpečnost jízdy a jízdní vlastnosti vozidla. Konkrétně se jedná o efektivnější pomoc jízdy v zatáčkách a serpentinách. Při jízdě na dálnici toto vybavení příliš nevyužijete. Pokud se ale dostanete do silnicí druhé a třetí třídy, kde je jedna zatáčka za druhou nebo do horských silnic, budete za elektronickou uzávěrku diferenciálu velmi vděční.

Co elektronická uzávěrka diferenciálu dělá?

Její chod při řízení nijak nepoznáte. Představte si situaci, kdy projíždíte zatáčkou v rychlosti. Co u auta v takovém případě hrozí? Samozřejmě smyk způsobený protočením kol. Uzávěrka diferenciálu se této situaci snaží zamezit a to velmi efektivním způsobem. Právě v situaci, kdy rychleji projíždíte zatáčkou, se zvýší brzdový tlak u předního kola na vnitřní straně, aby nemohlo dojít k jeho protáčení.

Lepší pocit z jízdy i bezpečí

Prvořadým úkolem tohoto vybavení v automobilech je zvýšení bezpečnosti jízdy. Smyky při rychlém projetí zatáčkou jsou velmi častým důvodem dopravních nehod, které mívají i tragické následky. Je zvýšená nejen bezpečnost, ale také samotný pocit z jízdy. Při každém průjezdu zatáčkou ucítíte rozdíl mezi autem s uzávěrkou diferenciálu a bez ní. Automobily vybavené elektronickou uzávěrkou znatelně lépe „sedí“ v zatáčkách. U automobilů s uzávěrkou diferenciálu je dosaženo lepší trakce a snížené tendence k nedotáčivosti. V současné době je u mnoha výrobců a modelů toto vybavení již v základní výbavě.

Další téma – systémy rozpoznávání značek

Námětem dalšího článku budou systémy, které jsou často označovány, jako druhé oči řidiče. Jednat se bude o systémy rozpoznávání dopravních značek. Tyto systémy jsou schopny samy zaregistrovat dopravní značky a omezení a sdělit je řidičům. Jak fungují a jaké nabízí uplatnění? To vše již v příštím článku.
Magda Autor Magda