Seriál vybavení automobilů – díl 6.: Adaptivní přizpůsobení podvozku

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 6.: Adaptivní přizpůsobení podvozku
21.říjen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Dnešní díl seriálu o vybavení automobilů poprvé nebudeme věnovat elektronickému vybavení vozu, ale vybavení mechanickému. I mechanické vybavení má velký vliv na jízdní vlastnosti vozidla a může přinášet některé unikátní vlastnosti. Například jako systémy adaptivního nastavení podvozku, na které se nyní podíváme detailněji. 

Změňte charakteristiku tlumičů

Velký vliv na jízdní vlastnosti automobilu má především nastavení tlumičů. U většiny aut bez systému adaptivního přizpůsobení podvozku jsou tlumiče nastavené podle nejčastěji využívaného terénu a podle způsobu jízdy. Adaptivní možnost nastavení ale umožňuje majitelům auta zvolit nastavení tlumičů podle aktuální potřeby.

Sport, komfort nebo normální nastavení stiskem jediného tlačítka

Není třeba zalézat pod automobil a pokaždé měnit nastavení tlumičů. Pro změnu nastavení stačí stisknout jediné tlačítko na palubní desce. Každý výrobce užívá pro nastavení podvozku jiné programy. Základem by však měla být nastavení pro sportovní jízdu, komfortní jízdu a normální nastavení pro běžné situace. Stiskem tlačítka daného typu nastavení dochází k automatickému elektrickému nastavení tlumičů pro danou volbu. Společně s tlumiči se změní také charakteristika elektromechanického posilovače řízení.

Nejlepší jízdní vlastnosti pro daný terén i styl jízdy

Adaptivní nastavení podvozku má za úkol dosahovat nejlepších jízdních vlastností jediného automobilu v mnoha různých terénech a při různých stylech jízdy. Jízda musí být maximálně komfortní a co nejbezpečnější. Regulace podvozku také neustále reaguje na různé jízdní situace, při kterých bere na zřetel i aktuální stav brzdění, akceleraci i způsob řízení.

Další téma – elektronická uzávěrka diferenciálu

V příštím článku se budeme věnovat elektronické uzávěrce diferenciálu? A co toto vybavení dokáže? Jeho hlavním úkolem je zvýšení bezpečnosti jízdy v serpentinách, aby automobil co nejlépe držel směr v zatáčkách a nedocházelo ke smyku. Detailní rozbor již příště.
Magda Autor Magda