Seriál vybavení automobilů – díl 5.: Detektor únavy a bezpečnostní asistent

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 5.: Detektor únavy a bezpečnostní asistent
17.říjen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Velké procento dopravních nehod je způsobeno únavou řidiče, který už není schopen plně se věnovat řízení a hrozí riziko chybného rozhodnutí nebo dokonce zaspání za volantem. I tyto problémy se snaží v současnosti vývojoví pracovníci omezit a pracují na tom, aby počet nehod následkem únavy byl co nejmenší. A výsledkem jejich práce jsou především 2 systémy – detektory únavy a bezpečnostní asistent.

Detektor únavy pozná, že nejste ve stoprocentní kondici

Detektory únavy mají za úkol rozpoznat únavu řidiče z jeho chování za volantem. Možná si to ani neuvědomujete, ale chování unaveného řidiče a řidiče „čerstvého“ je velmi rozdílné. Unavený řidič má trhanější pohyby, které jsou intenzivnější a častější, zatímco řízení odpočinutého člověka je více plynulé. Auta vybavená detektorem únavy neustále vyhodnocují chování řidiče.

Jak to funguje?

Elektromechanický posilovač řízení přenáší informace o tom, jakým způsobem manipulujete s volantem a jak moc jsou vaše pohyby trhané nebo plynulé. Tyto informace jsou přenášeny do řídící jednotky. Řídící jednotka má předdefinované charakteristiky toho, jaké jsou projevy únavy u řidičů a tyto charakteristiky neustále porovnává právě s daty z posilovače řízení. Pokud řídící jednotka vyhodnotí, že řízení odpovídá projevům únavy, okamžitě vás informuje o tom, že je na čase dát si pauzu, protože vaše schopnost řízení již není stoprocentní. Upozornění může být vizuální (na palubním počítači) i zvukové.

Co je bezpečnostní asistent?

Bezpečnostní asistent je také vybavením automobilu, které má zabránit dopravním nehodám následkem toho, když se řidič nevěnuje řízení. Pokud se řidič nevěnuje řízení delší dobu, což znamená, že delší dobu nepohnul volantem ani neprovedl žádný jiný úkon. Tyto příznaky mohou být příčinou toho, že řidič za volantem z únavy usnul nebo v horším případě má zdravotní potíže, které mu nedovolují vůz ovládat. A v takovém případě začíná pracovat bezpečnostní asistent.

Jak funguje?

Pokud delší dobu neprovede řidič žádný pohyb volantem ani jiný jízdní úkon, bezpečnostní asistent jej nejprve varuje zvukový signálem. Pokud zvukový signál nepomůže, automobil pohne řízením ze strany na stranu. Pokud ani po této výzvě řidič nereaguje, přebírá automobil situaci do svých rukou. Sám automaticky zastaví na silnici a rozsvítí varovná světla. Dokáže tak zabránit možné tragické dopravní nehodě.
Magda Autor Magda