Seriál vybavení automobilů – díl 3.: Tempomat

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 3.: Tempomat
30.září 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Tempomat je vybavení automobilu, které se v současnosti stává u moderních vozů již zcela běžnou součástí. Slouží k nastavení a udržení konstantní rychlosti, aniž byste musel šlapat na pedál nebo se strachovat o vaší rychlost. Nyní se detailněji podíváme na jeho historii a také na novinky, které se v této oblasti objevují. Jako všechny technologie v moderních automobilech, i tempomat se neustále vyvíjí a nabízí nové možnosti.

Historie již od roku 1945

V roce 1945 si tempomat nechal jako svůj vynález patentovat inženýr Ralph Rowe Teetor. Tempomat tedy nedávno oslavil šedesáté narozeniny svého vynalezení a jen málokdo ví, že se jedná o tak starý vynález. Zajímavý je také důvod jeho vzniku. Ralph Rowe Teetor byl totiž již od svých pěti let zcela slepý. Prý mu vadilo, že když ho jeho právník vozil autem, tak při konverzaci snižoval rychlost a jakmile se přestali bavit, tak rychlost opět zvyšoval. A tak se zrodil první nápad na vynález, který udrží konstantní rychlost vozu. Ačkoliv byl vynalezen v roce 1945, do prvního vozu byl instalován až o 13 let později, tedy v roce 1958. Tempomat byl poprvé součástí výbavy automobilu v modelu Chrysler Imperial.
Tachometr - ilustrační obrázek

Fungování tempomatu

V moderních automobilech se jedná již výhradně o elektronické varianty tempomatu, kdy je přímou součástí řídící jednotky. Ovládá se většinou pod volantem. Stačí jen nastavit požadovanou rychlost jízdy a pak už zůstává vaší jedinou starostí držet volant a řídit. Kdy se tempomat nejvíce využívá? Většinou na dálnicích s menším provozem. Například v noci, kdy je provoz na dálnici menší. Velmi často je také využíván při jízdě v delších obcích s menším provozem. Nastavíte padesátikilometrovou rychlost a nemusíte se starat o silniční policejní hlídky. Tempomat se automaticky vypíná sešlápnutím pedálu spojky nebo brzdy.

Moderní varianta – adaptivní tempomat ACC

Jak již bylo řečeno, i vývoj tempomatu jde neustále dopředu a výsledkem je v současnosti Adaptivní tempomat ACC. Jedná se vlastně o propojení tempomatu se soustavou čidel, které rozpoznávají rychlost automobilu jedoucího před vámi. V případě potřeby a snížení rychlosti před vámi jedoucího vozu dokáže elektronika samočinně brzdit a zabránit srážce. Nejen brzdit, ale jednotka dokáže i zrychlit podle aktuální dopravní situace před vozem.

Další téma – detektory únavy a bezpečnostní asistent

V dalším článku si představíme hned 2 témata, která jsou si ovšem velmi blízká. Věděli jste, že automobil dokáže rozpoznat, jak moc jste za volantem unavení? Dokonce dokáže sám zasáhnout, když z důvodu zdravotního problému není řidič dál schopen vůz ovládat.
Magda Autor Magda