Seriál vybavení automobilů – díl 2.: Automatické brzdění

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 2.: Automatické brzdění
23.září 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Brzdy
Jednou z nejnovějších technologií v současných automobilech jsou systémy automatického brzdění. Patří sice mezi nejnovější, ale i přes svou poměrně krátkou dobu na trhu si získaly vysokou popularitu. Stále větší procento zájemců o nové vozy tyto systémy chce mít ve výbavě. Jaká je jejich hlavní přednost a jak fungují? Na to se podíváme v dnešním dílu našeho seriálu o vybavení automobilu.

Jiné názvy – podobná nebo stejná funkce

Systémy nouzového brzdění můžeme v současnosti najít u většiny značek předních automobilových výrobců. Nenechte se zmást. Každý výrobce totiž tyto systémy označuje jiným názvem. Každá automobilka pro označení tohoto systému využívá vlastní originální název. Pokud v podtitulku názvu najdete popis automatické nouzové brzdění, hledáte správně. Už nyní lze tyto systémy najít ve vozidlech značek BMW, Volvo, VW, Mazda, ale i Škoda, Peugeot a dalších.

Funkce systémů

Nyní už k samotné funkci systémů. Systémy jsou vlastně souborem čidel na přední straně automobilu, které neustále kontrolují prostor před automobilem. V případě, že by se před řidičem objevila překážka, automaticky tuto překážku zaregistrují a začnou jednat. Některé systémy nejprve řidiče upozorní akustickým signálem. Když na tento signál řidič nereaguje, automobil lehce klepne na brzdový pedál. Pokud ani v tuto chvíli řidič nezareaguje, čidla dají signál brzdám, aby začaly naplno brzdit a zamezily tak případné srážce nebo alespoň co nejvíce zmírnily následky srážky v případě, že je překážka tak blízko, že auto nelze zastavit.

Pomoc v praxi?

Tyto systémy oceníte i v praxi a to hned v několika případech. Za prvé na přechodech pro chodce ve městě. Čidla zaznamenají chodce, i když vy se zrovna ohlédnete jinam. Právě pro případy, kdy se řidič chvíli nesoustředí na jízdu nebo se soustředí na jiné místo než před automobilem jsou tyto systémy určeny. Stačí se podívat do zpětného zrcátka a nezaregistrujete, že automobil před vámi začal brzdit. Automatické nouzové brzdění vás o této události informuje a v případě potřeby začne brzdit. Rozhodně doporučujeme mít zapnuté bezpečnostní pásy, v případě, že je zapnuté nemáte a automobil začne automaticky nouzově brzdit, hrozí velké riziko zranění.

Další téma – tempomat

Námětem dalšího dílu našeho seriálu o vybavení automobilu bude tempomat. Ten se v automobilech využívá již několik let a rozhodně tedy není novinkou. S vývojem technologií ale dochází také k vývoji tempomatu a jsou mu přidávány nové a užitečné funkce. Jaké? To si detailněji rozebereme příště.
Magda Autor Magda