Seriál vybavení automobilů – díl 12.: Sedadla pro maximální komfort

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 12.: Sedadla pro maximální komfort
7.prosinec 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Komfort při jízdě automobilem ovlivňuje hned několik systémů vybavení, elektronické i mechanické součásti. My se v dnešním článku ale zaměříme na samotné cestovní pohodlí pro řidiče i spolujezdce. Největší podíl na komfortu mají totiž sedadla. Zejména při dlouhých pravidelných cestách jistě oceníte, když jsou sedadla maximálně komfortní. A jak by měla vypadat výbava sedadel pro řidiče, aby mohla být označována za opravdu komfortní? Na to se nyní detailněji podíváme.

Vzduchové komory pro maximální pohodlí

Moderní sedadla by v současnosti měla být vybavena hned několika vzduchovými komorami. Vzduchové komory by měly být ovládané na samostatném panelu a řidič by vždy měl mít možnost jejich nastavení podle vlastních potřeb.
Sedadla pro maximální komfort - ilustrační obrázek
Přesně podle dispozic řidiče mohou být jednotlivé vzduchové komory nafouknuty tak, aby přinášely maximální pohodlí. Komory by se pochopitelně měly nacházet v sedací i zádové části sedadla.

Automaticky ovládané komory podle jízdy

Některá opravdu moderní sedadla dokáží ještě více. Dokáží se totiž přizpůsobovat jízdním situacím nastavovat se automaticky. To oceníte zejména při ostřejších jízdách v terénu s více zatáčkami. Při průjezdu zatáčkou vás zcela automaticky tlak ven ze sedačky. K pohodlnějšímu a bezpečnějšímu sezení mohou napomáhat sedačky tím, že v závislosti ani stylu jízdy nebo polohy volantu se automaticky nafukují bočnice v sedačkách, abyste při jízdě držel jen na svém místě.

Masáž za jízdy

Moderní sedadla mohou být také vybavena masážní funkcí. Zejména při dlouhých cestách je masáž velmi vítaným zpestřením. Masáž dokáže odstraňovat únavu ze svalů při dlouhém sezení. Navíc masírované a zregenerované svaly lépe drží správnou polohu při jízdě tak, aby nedocházelo k nesprávnému držení těla a deformaci zad.

Sedadla myslí i na bezpečí

Sedadla by ale měla myslet nejen na komfort, ale také na větší bezpečí. Proto jsou některé typy sedadel vybaveny preventivní ochrannou funkcí. Tato preventivní ochrana v případě dopravní nehody nebo jejího rizika pohne sedadlem řidiče a spolujezdce do předem nastavené polohy, která je nejbezpečnější.
Magda Autor Magda