Seriál vybavení automobilů – díl 11.: Parkovací asistent

Úvodní stránkaSeriál vybavení automobilů – díl 11.: Parkovací asistent
28.listopad 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
To, co se pro někoho může zdát jako jednoduchý řidičský úkon, může pro druhého znamenat téměř nepřekonatelný problém. A přesně to platí pro parkování. Zejména parkování v městském hustém provozu je často velice obtížné a problematické. Správně zaparkovat je otázkou zvyku, citu a také o psychice. Obecně dělá parkování větší problémy ženám, ale i velké množství mužů dělá tento úkol problémy. A právě při těchto situacích pomáhá řidičům a řidičkám další druh vybavení automobilu, který si v dnešním článku představíme. Jedná se o parkovací asistenty.

Existuje hned několik variant

Parkovacích asistentů je v současnosti vyvinuto nabízeno hned několik druhů. Existují základní i pokročilé varianty, ale všechny mají společný cíl. Pomoci řidičům správně a bez nehody zaparkovat do potřebného místa. My si v dnešním článku představíme a popíšeme všechny základní typy parkovacích asistentů. Začneme u nejjednodušších a postupně se dostaneme k nejpropracovanějším modelům.

Senzory se zvukovou signalizací

Základní variantou parkovacích asistentů jsou dobře známé senzory. Senzory mohou být v zadní i přední části vozu a zkoumají vzdálenost karoserie od nejbližší překážky. Podle vzdálenosti od překážky dávají zvukové znamení. Čím častější je frekvence vydávaného zvuku, tím blíže je vůz k překážce.

Senzory s kamerou

Za propracovanější parkovací systém se považuje kombinace senzorů a také malé kamery v zadní karoserii. Senzory stále měří vzdálenost od nejbližší překážky a dávají zvukové znamení. Obraz z parkovací kamery se ale přenáší na displej palubního počítače a vy tak vidíte v reálném čase to, co se přesně děje za vaším automobilem a nemusíte se ani otáčet.

Parkovací systém vám i napoví

Nyní už se dostáváme k opravdu propracovaným parkovacím systémům, které se stanou opravdovým asistentem. Některé systémy jsou dokonce schopné pomocí senzorů vyhodnotit, zda se do zvoleného prostoru vaše auto opravdu vejde, nebo zda je to nereálné. Sám asistent také navrhne nejvhodnější způsob zaparkování, který se vám zobrazí na vašem palubním počítači. Nemusíte se dívat ani do zrcátek ani za sebe. Stačí se řídit pokyny na palubním počítači a senzory se postarají o to, aby se nic nestalo.

Parkovací asistenti, kteří parkují za vás

Nejpropracovanější technologií jsou parkovací asistenti, kteří k zaparkování nepotřebují ani řidičovu asistenci. Pracují na stejném principu, jako výše zmíněný model. Za pomoci senzorů bude místo prověřeno, zda se do něho vůz vejde. Asistent si navrhne nejvhodnější způsob zaparkování, ale tentokrát celý úkol také sám provede. Zcela bez asistence řidiče zaparkuje nejlépe, jak bude možné.

Další téma – ortopedická sedadla pro maximální komfort

V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na vybavení automobilů, které zřejmě nejvíce ovlivňuje komfort při jízdě. Jedná se o sedadla. Jak mohou být vyrobena moderní sedadla, aby řidičům přinášela maximální komfort i při dlouhých cestách? Na to se podíváme už příště.
Magda Autor Magda