S chutí ke knížkám

Úvodní stránkaS chutí ke knížkám
12.prosinec 2014 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Kultura
Taky byste chtěli mít doma malého čtenáře? Já určitě. Ale jak to udělat, aby děti rády četly? Promiňte, drazí rodiče, ale tenhle úkol víc než škola, musíte splnit VY! Na vás je, abyste vaše dítě inspirovali ke čtení, aby mělo chuť se někam "zašít" a v klidu si podle tištěných slov vymýšlet nový svět. Na vás je, abyste dětem ukázali, že knihy mají svůj důležitý význam.

Nezapomínejte číst!

Kdykoliv, když pomáhám svým studentům, nejen se čtením, se snažím je ponoukat k tomu, aby nezapomínali číst! Ani netušíte s čím vším může čtení pomoci. Pokaždé vybírám různé knížky a hledám, co by kterého mohlo zaujmout. Někdy se trefím a je to první nebo druhá, co nabídnu- už se trochu vyznám, co se líbí. Ale jindy je to tak složité, že jediné k čemu můj student svolí, jsou komiksy s malými bublinkami, kde se souvětí skoro nevyskytuje. Dobře, ale i to je začátek! Vůbec nezavrhuji strašidelné komiksy, sportovní statistiky ani upíří ságy, pokud děti tento druh literatury baví. Mohou si číst ze svých tabletů nebo znovu a znovu pročítat ten samý příběh. Důležité je, že je baví číst.

Jak ve škole?

Jako kantor cítím, že v tomhle má škola velikou nevýhodu- učitel vybere některou z doporučených knih a doufá, že se bude líbit. Ale kolika dětem z celé třídy se ta knížka vskutku líbí? A jak to jinak vymyslet, abychom žáky ve škole přilákali ke čtení? V Americe existuje program, který všem zúčastněným (rodičům, dětem, školám i učitelům) určí v konkrétním období čas, ve kterém každý den nesmí dělat nic jiného než si číst. Má to opravdu skvělý efekt a přitom je myšlenka tak jednoduchá. Jen si najít čas a hledat, co nás baví. Vy, rodiče, to máte v tomhle poněkud jednodušší. Můžete vybírat a měnit knížky podle reakcí vašeho potomka. Využijte pohostinnosti nejbližší knihovny. A nakonec, nikdo není víc než máma a táta! Víte, jak to myslím? Vaše chvála a podpora bude malého čtenáře nejvíc znamenat!

Vášnivý čtenář

Nedávno jsem četla článek od jednoho spisovatele, který naučil svého syna číst tak, že místo sekání trávníku mu slíbil jinou aktivitu, že si může číst. Jako mnoho rodičů s podobnou myšlenkou se ani on nesetkal s nadšením, ale nevzdal to a nosil synovi nové a nové knihy, dokud nenašel tu, která se mu líbí. Našel ji! A nebyla poslední! Z osmiletého chlapce se stal vášnivý čtenář. Nemluvě o tom, jak se zlepšila jeho čtenářská gramotnost.

Svobodná volba

Na děti má velký vliv, že se mohou rozhodnout samy, že si mohou vybrat! A to neplatí jen v případě čtení. Pokud se budete snažit se tímto pravidlem řídit, ušetříte si ve vašem vztahu mnohá nedorozumění. Motivujte je. Čtěte před nimi, čtěte s nimi. Jste jejich vzor! Ukažte jim, jak je literatura krásná, a že jejich fantazie dokáže vymyslet ještě mnohem zajímavější příběhy, než najdou v počítačových hrách.
Dee Autor Dee