Rodičovské desatero roku 2015

Úvodní stránkaRodičovské desatero roku 2015
8.leden 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti
Je tu nový rok a s ním i novoroční předsevzetí, nové výzvy a nová přání. Máte nějaká? Já ano, každý rok.

Nové výzvy

Mám ráda výzvy v případě, že je v mých silách jich dosáhnout. A je nutné přiznat, že se některé v mém životě často opakují. Třeba takový boj s časem, ten snad nikdy nevyhraji, ale pořad to zkouším a v úvodu roku jsem pokaždé plná nadějí, že se to tentokrát podaří. Dočkám se- co já, hlavně ti, co na mě neustále někde čekají. (Je to hrozné!! OMLOUVÁM SE!) Letos již pár nápadů mám. Myslím, že je vždycky co zdokonalit nebo vylepšit a nový rok mi vždy přijde tím nejlepším odrazovým můstkem. Držím se toho, že je dobré si začátky nějak blíže časově určit, v jiném případě se totiž může stát, že k odrazovému můstku sice nastoupíte, ale dál než k houpání v kolenou to nepovede.

Co vylepšit

Od té doby, co jsem se stala maminkou se nápady, jak vylepšit svůj život již netýkají jen mě samotné nebo partnerství, ale jsou také rodičovské. Díky svým článkům neustále pročítám myšlenky a nápady těch, co ví, jak být správná máma nebo správný táta a ty, co mi připadají srozumitelné a funkční již z hlavy nevymažu. A proč taky, některé mohou být radami nad zlato. Zde je TOP 10, neboli mé rodičovské desatero.

Rodičovské desatero

  1. Zkuste některý den ani trochu nezvýšit na své děti hlas.
  2. Pozvěte své malé přatele, aby s vámi vařili nebo alespoň připravovali jídlo.
  3. Zkuste pro společná čtení vybrat knihu, kde jsou vtipy, vtipné historky nebo takovou, která má úsměvný příběh. Společně se zasmát vám pomůže se sblížit.
  4. Až vám bude vaše dítě něco vyprávět, zkuste odložit vše stranou a jen ho poslouchat. Uvidíte, jaké tento váš zájem dokáže zázraky.
  5. Zanechte mu někde třeba i malý vzkaz, jak ho máte rádi. Děti potřebují lásku cítit častěji než my dospělí, zvláště pak v určitých obdobích.
  6. Zapněte hudbu a "rozjeďte to" společně! Hudba a tanec jdou ruku v ruce s uvolněním a navozením příjemné nálady i porozumění.
  7. Jděte do jejich pokoje a povídejte si s nimi. Nebo si tam jen tak hrajte. Váš potomek bude mít jistotu, že jeho osobní prostor uznáváte a vy zas uvidíte, jaký je- co ho baví
  8. Objímejte, hlaďte a dotýkejte se svých dětí. Je to velice důležité. I letmý dotek nebo hravé šťouchnutí vám může pomoci být k dětem blíž.
  9. Zkuste si na hodinu vyměnit role a nechte je hrát si na rodiče, může to být pro vás při nejmenším zábavná zkušenost.
  10. Vypněte svým dětem počítač, tablet nebo telefon a jděte se projít ven nebo si najděte nějakou společnou činnost doma. Čas strávený jen spolu bývá bohužel v některých rodinách dosti vzácný. Nebojte se toho, nuda to nebude.
Na závěr chci říct, že je důležité chápat své děti i s jejich špatnými stránkami. Stůjte při nich! A pokud jsem se svým desaterem dotkla něčeho, co by se dalo vylepšit i u vás. Zkuste to! Rodičosvství je svět plný výzev, takže pokud se nebojíte, s chutí za dobrodružstvím. A jestli se zadaří, uvidíte, že další den bude jistě lepší než ten předešlý! Šťastný nový rok!
Dee Autor Dee