Ptáčkům do zobáčku

Úvodní stránkaPtáčkům do zobáčku
16.říjen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti
Je zase podzim, ještě si živě vybavuji svůj loňský článek o tom, jak jsme byli pouštět draky a už je tu tohle roční období zas. Ach jo. Jak ten čas letí! Podzim mi vždycky připadal takový krásně zadumaný- asi jako já. Asi že jsem se na podzim narodila, tak se v něm ráda ztrácím, ať už sním nebo bdím. Ale pokaždé si to užívám. Co vy? Umíte se ztratit? Letošní podzim je pro mě a mou dceru ve znamení zvířat v přírodě. Čím je větší, tím jí toho o nich můžu víc říct, a tím je toto téma pro ni zajímavější. V posledních týdnech jsme již stihli pár objevů na podzimních procházkách lesem- jeden takový byl na našich prvních houbách (v ten den, kdy jsme vlastně nic nenašli), kdy jsme ukazovali B. malou veverku, co skákala vysoko v korunách stromů. Jindy jsme zas zahlédli srnku v lese nebo pozorovali pár ptáků nad loukou. Minulý týden jsme již pořídili "zobání" ptáčkům do krmítka. Jsou tu s námi teď každý den- vlastně skoro žijí na našem balkóně, tak se jim tu líbí. A B.? Je UNEŠENÁ, o víkendu přinesla k oknu ještě další lojové kuličky, vyskládala je za oknem a jakmile přiletěli její ptačí kamarádi, ukázala na ně a pronesla: "Neboj ptáčku, ještě MÁM!" V ten moment mi došlo, jak prima je, když děti zvířata kolem nejen registrují, ale mají k nim i hezký vztah. Chápou jejich život vedle toho našeho a respektují je i se vším, co k jejich životu patří.
Ptáčkům do zobáčku
Jak ale vytvořit u dětí vztah ke zvířatům, i když doma zrovna žádného mazlíčka nemají? V nové škole, kde učím teprve od září, se svádí boj v soutěži sběru kaštanů. Děti už jich přinesly na dvůr tolik, že je jich tam doslova hromada. Soutěží s nimi i rodiče. Vždy, když se při dozoru podívám z okna na dvůr a vidím to množství kaštanů, vzpomenu si na všechna ta zvířata schovaná v zimě v lese a jak jim tahle kupa dobrot asi udělá radost. To by pak člověk sbíral kaštany pořád! Je fajn vodit děti hodně do přírody, a proto si myslím, že právě v tomhle ohledu si drží lesní školky první místo. Takže pokud je to ve vašich podmínkách jen trochu možné, neváhejte a vezměte svou ratolest se do takové školky alespoň na pár hodin týdně podívat. Děti rády obdivují kůru stromů, hrají si s kameny, šplouchají se v potůčku, poslouchají ptáky, pozorují nebe i brouky v trávě. A pokud tuto možnost nemáte, seznamujte své děti s přírodou a zvířaty v ní jak jen to jde. Choďte si s nimi hrát do lesa, sbírat listy a házet je do řeky, tahat klacky a klacíky a stavět z nich malé či velké přístřešky pro lesní skřítky i je samotné. Myslete na zvířátka v lese a pomozte jim přežít zimu v lese i mimo něj. Zkuste třeba pro ptáčky něco vyrobit s dětmi sami. Přikládám recept na výrobu lojové kuličky.

Budete potřebovat

- 100% rostlinný tuk (tuhý bílý, nejčastěji kostka 250 g) - neškvařené nesolené sádlo nebo lůj (nejlépe hovězí, ale může být o rostlinný tuk) - slunečnice loupaná, ořechy, proso, hrozinky, ovesné vločky, strouhanka (dle vašeho výběru) Rozpusťte tuk v hrnci (nevařte), poté přidejte další přísady. Promíchejte a buď rovnou nalévejte do připravených forem nebo nechte více zchladnout, aby se směsí dala obalovat např. šiška. Připravte si, kam budete směs nalévat. Pokud vás nic nenapadá, nejjednodušší variantou jsou malé misky, které vyložíte igelitovým sáčkem. Na něj nalijete směs a dáte do chladu. Díky sáčku následně snadno vyklopíte, sáček opatrně odstraňte a vzniklé tvary pokládejte přímo do krmítka. Jinou možností je obalit směsí velké borovicové šišky, které následně rozvěsíte po stromech. Nebo můžete naplnit rozpůlené skořápky kokosových ořechů, duté bambusové špalíčky, květináče apod. Záleží na vaší fantazii. Každopádně pokud jste tak učinili, udělali jste parádní dobrý skutek a pomohli tak několika zvířátkům, z čehož se můžete ještě dlouhou dobu těšit.
Dee Autor Dee