Proč zažívá smoothie takový boom?

Úvodní stránkaProč zažívá smoothie takový boom?
9.leden 2017 od petr v rubrikách Zdraví
štítky Zdraví, Ovoce, Drink, Výživa

Vypadá to, jako by se gastronomie vracela ke kořenům, kdy stačí jen spojit některé potraviny a bez tepelné úpravy je jen rozmixovat a pozřít. Může se zdát, že se jedná o řešení pro všechny, kteří nemají čas se správně stravovat a potřebují do svého těla dostat jen potřebné vitamíny, minerály a živiny, aby mohli správně fungovat. Realita je ale jiná. V posledních měsících zažívají smoothie drinky velký boom mezi všemi. Proč jsou tak oblíbené a jaké jsou jejich hlavní přednosti? Na to se nyní zkusíme podívat detailněji.

Nejvíce vitamínů je v syrové stravě

Drtivá většina potravin po uvaření nebo jiné tepelné úpravě může ztratit velké množství živin. Někdy mohou být ztráty až 70% z celkového množství. Abychom dostali do těla dostatek potřebných látek, musíme jíst tepelně upravenou stravu ve větším množství.

Tepelně neupravené stravy stačí mnohem menší porce. Navíc se tekutá a rozmixovaná strava mnohem rychleji vstřebává do těla. Vitamíny, minerály, živiny a další tělu prospěšné látky se z tekutých látek vstřebávají do těla až 4x rychleji, než u pevné stravy.

Neomezené možnosti kombinací

Další velkou předností smoothie drinků je i možnost variability chutí. Kombinovat se dají téměř všechny druhy potravin. Základem pro smoothie je nejčastěji ovoce a zelenina, ale přidávat se mohou i bylinky, oříšky, med, jogurty nebo třeba arašídové máslo.

Záleží jen na vaší chuti. I zdánlivě nesourodé potraviny mohou vytvořit smoothie, které bude chutnat opravdu skvěle. 

Smoothie jako prevence proti nemoci

Smoothie je nápoj plný čistě přírodních vitamínů a minerálů. Proto slouží i jako prevence proti chřipce a nachlazení. Stačí jen namíchat ty správné ingredience. Proti nachlazení je osvědčenou smoothie kombinací zázvor, pomeranč, citron a med.

Kdo by chtěl ještě více v krku vypálit bacily, může si zvolit smoothie z křenu, jablek, cibule a medu.

petr Autor petr