Proč při krájení cibule slzí oči?

Úvodní stránkaProč při krájení cibule slzí oči?
17.únor 2015 od Radush v rubrikách Nové články, Zdraví
štítky Imunita, Zdraví
Že při krájení cibule oči slzí, ví každé malé dítě. Naopak mnohdy ani dospělý netuší, proč tomu tak je. Schválně, víte to Vy? Že si nejste přesně jistí? Pak přijměte naše pozvání k četbě následujících řádků, kde „záhadu cibule“ směle rozřešíme. Cibule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi česnekovitých, absorbuje z půdy síru. Když cibuli rozřízneme, narušíme buňky, které obsahují enzymy. Tyto enzymy v reakci se sírou vytvoří kyselinu sulfonovou. Ta se následně uvolní ve formě plynu se složitým názvem syn-propanthial-S-oxid a vzduchem putuje k našim očím a nosu. Když přijde do kontaktu s nervovými vláky v rohovce, tělo se jich snaží zbavit tím, že je vyplaví. Slzy produkují slzné žlázy, které mají za úkol chránit oko tím, že spláchnou nečistoty. V případě, že zjistí, že se na rohovce usadilo něco škodlivého, jednoduše spustí proud slz. Uvařená cibule již bude k našemu oku šetrnější, jelikož proces vaření deaktivuje enzymy, které by mohly se sírou reagovat.

Jak se můžete zasažení oči vyhnout?

  • Zhruba 30 minut před krájením dejte cibuli do chladničky, případně cibuli ponořte do ledové vody. Ochlazením zpomalíte reakci enzymů se sírou.
  • Přineste si větrák, zapněte ho a směr jeho foukání nastavte při krájení směrem od vás.
  • Při krájení cibuli omývejte ve vodě, enzymy jsou rozpustitelné ve vodě, můžete je tedy jednoduše smýt, než se začnou šířit vzduchem.
  • Krájejte cibuli častěji, výzkumy prokázaly, že čím víckrát je vaše oko zasaženo, tím odolnějším se stává.

Zdravé účinky cibule

  • Cibule je velmi zdravá. Obsahuje vitamín C, B1, B6, G, karoteny a mnohé další výživné látky. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, riziko mozkové mrtvice a pravděpodobnost výskytu některých druhů rakoviny. Díky tomu, že obsahuje látku zvanou alicin, lze cibulí podpořit léčbu onemocnění horních cest dýchacích. Působí též jako antibiotikum, když ničí škodlivé mikroorganismy. Pozitivní vliv má i při střevních problémech.

Zajímavost

  • V roce 2008 vědci v novozélandské laboratoři New Zealand Crop & Food vyvinuli druh cibule, který nezpůsobuje žádné slzení. Docílili toho genetickou úpravou enzymů, které se aktivují při kontaktu se sírou. Její produkci zamýšleli realizovat během následujících let, nicméně podrobnější informace o tom, v jaké je to fázi v současnosti, se nepodařilo dohledat.
Radush Autor Radush