Příprava kolečkových bruslí na sezonu

Úvodní stránkaPříprava kolečkových bruslí na sezonu
26.březen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Brusle, Sport, Tip na víkend
Po článku na přípravu jízdních kol na novou sezonu přicházíme také s dalším návodem, jak připravit na novou sezonu další ze sportovních pomůcek. Jedná se o kolečkové brusle. Jízda na kolečkových bruslích se u široké veřejnosti těší stále větší popularitě a dokonce si získává tak širokou základnu, jako mají milovníci jízdních kol. Dá se provozovat ve městě i v přírodě na upravených cestách. Jestli byly vaše kolečkové brusle celou zimu ve sklepě nebo v garáži, právě nyní je čas na jejich přípravu na sezonu.

Začneme tak, že sundáme všechna kolečka

Nejdůležitější součástí kolečkových bruslí jsou právě kolečka. Těm by měla být při přípravě a údržbě věnována největší pozornost. Začneme tedy tím, že všechny kolečka z bruslí postupně odmontujeme. Součástí balení při nákupu bruslí by měl být speciální klíč pro povolení bruslí. Pokud máte brusle třeba z bazaru, typ klíče se dá koupit dodatečně, podle druhu bruslí. Ještě před sundáním si nezapomeňte kolečka označit - podle boty i pozice. Pak zjistíme, v jakém stavu jsou ložiska.

Jestli se netočí, raději vyměnit ložiska

Rozhodně je správnou volbou raději zainventovat do výměny ložiska, než se trápit s jízdou na bruslích, u kterých se kolečka skoro netočí. I zde pomáhá klíč k uvolnění koleček. Měl by mít totiž více koncovek a jedna z nich se hodí i na ložiska. Z jedné strany se klíč zasune do ložiska a zatlačí se dovnitř tak, aby ložisko vyjelo na druhé straně kolečka. Stejným způsobem se nová ložiska do kolečka také zasazují. Do kolečkových bruslí se nejčastěji vyvíjí kolečka ABEC s označením 1-7. Označení udává u ložisek preciznost provedení, číslo 7 je nejvyšší.

Opotřebená kolečka není třeba hned měnit

Ať už jsou kolečka na bruslích vyrobena z jakéhokoliv materiálu, logicky dochází k jejich opotřebení. Opotřebení nikdy není rovnoměrné. Liší se podle umístění kolečka vepředu nebo vzadu a také podle boty – vlevo nebo vpravo. Málo opotřebená kolečka se nemusí hned vyhazovat, stačí vyměnit jejich pozice. Vždy měníme kolečka z jedné boty na druhou, ale měníme i jednotlivé pozice. Kolečko z pozice 1 na levé botě přendáme na pravou botu do pozice 3. Kolečko 2 do pozice 4, kolečko z pozice 3 na pozici 1 a z pozice 4 na druhé místo. Tak můžete prodloužit životnost koleček třeba o celou jednu sezonu.
Magda Autor Magda