Před televizí

Úvodní stránkaPřed televizí
20.únor 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství
Zrovna nedávno jsem slyšela jednu maminku, jak říká, že NEMAJÍ televizi. Poslední dobou se tahle netelevizní myšlenka objevuje v mém okolí víc a víc. Dokonce i pár mých kamarádek tohle pravidlo ctí a já musím přiznat, že pokaždé, když jsme u nich na návštěvě, ani si na tu "bednu" nevzpomenu. To ono se víc vypráví, hraje, čte, poslouchá hudbu ... a zas jinak se užívá ten čas.

Dítě televizní rodiny

Já jsem, nemyslete si, dítě televizní rodiny. Málokdy je u mých rodičů televize vypnutá- ne, že by u ní vždy někdo seděl, na to musí být jaksi klid a ten je v této rodině jen zřídka, ale kulisa to je, to se musí přiznat. Nebojte, žádné drama se tam neodehrává, ale každého z nás je dost slyšet, pak ještě ta televize ... Až je to na mé citlivé uši už kolikrát až moc. A co teprve na mou dceru! Televize jí sice zas až tak nebere, ale je na ní občas znát, že ten hluk vnímá podobně jako já. Myslím, že právě tohle byl jeden z prvních impulsů, který mě vedl k tomu zamyslet se nad dětmi a časem který tráví před televizi. Jaká pravidla by se měla dodržovat? A co z toho bude dodržovat B.? Bude se dívat na televizi kdykoliv bude chtít nebo jí tuhle "zábavu" omezíme? Myslím, že je nám všem jasné, že televize je dětem spíše škodlivá. Omezuje jejich schopnost objevování, kreativitu, emoční zdraví, sebedůvěru a další. Fakt je, že čím více děti televizi sledují, tím méně jsou schopné zabavit se samy, a tím více vyžadují buď vaši pozornost nebo právě ono sledování televize. Nabízí se tedy otázka: "Jak to udělat, aby si vaše dítě dokázalo hrát samo a netoužilo tolik po televizi?"

Zábava bez televize

Nechte ho, ať se zabaví jinak! Přilákejte ho samotným prostředím! Nejdříve samozřejmě zajistěte v okolí bezpečí, čistotu a pořádek. Ač se to nezdá, děti jsou velmi citlivé na pořádek- pomáhá jim lépe se soustředit na určité hračky. Ty roztřiďte- spíše než do většího koše je raději skládejte na police, do košíků či menších krabic. Ideální je, když budete hračky občas měnit- schováte tyto, vytáhnete jiné! Vybírejte spíše "pasivní hračky", ty které se hýbou samy a vydávají nějaký zvuk tolik aktivitu a chuť k vlastní hře nepodpoří. Myslím, že jedním z problémů dnešní doby je přemíra hraček- jakmile si vaše dítě hraje s každou hračkou jen chvilku, má jich kolem sebe jednoduše moc!

Vlastní prostor pro práci

Báječně se mi osvědčilo posadit občas B. na židličku a přesunout ji ke stolečku. Okamžitě se na kreslení, modelování nebo prohlížení knížky zaměří lépe. Využít můžete také stoliček, které skvěle pomáhají dětem podpořit jejich samostatnost- s nimi si troufnou i tam, kam by se samy neodvážily. Děti musí toužit po objevování, sáhněte proto po hračkách jako jsou např. kostky, vláček knížky, hudebních nástroje nebo dětské kuchyňce, atd.

Pravidla hry

Nezapomeňte! Abyste však náležitě podpořili samostatnou hru vašich dětí, pokuste se do ní co nejméně zasahovat. Co nejméně pomáhat (obtížnější úkoly jim dají více, než ty které pro ně zjednodušíte), nepřerušovat je ve hře a jednoduše jim věřit! Teď je ten okamžik, kdy se vaše miminko mění v malou bytost. Rozvíjí schopnost řídit si samo svou hru a postupně prodlužuje intervaly hraní. Až jednou, světe, div se ... jednou už si zvládnete vedle něho i přečíst více jak pár řádků článku z časopisu a nebo si užijete i delšího odpočinku. Už se na ty dny těším.
Dee Autor Dee