Prázdniny

19.červen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Výchova
"Tati, a to už jen desetkrát, viď? Hurá!" Tahle slova mě teď v sobotu vytrhla z odpoledního snění na lehátku. Výrazný dětský hlas, nejspíš malý kluk, co už se tak moc těší na prázdniny, že odpočítává každý den. Je to tak. Těšte se. Prázdniny jsou za dveřmi! Ani se mi nechce věřit, jak rychle ten (nakonec i pro mě školní rok) utekl. V posledních dnech mi přijde, že se chodím do školy spíš na děti jen dívat, ale to už znám. Není tomu tak poprvé, vím že už z nich nic nedostanu a víc se tam taky nevejde! Jako kdyby se jejich přemýšlení a snaha vytratily a mým úkolem teď už jen je: dohrnout je k slastnému cíli.
Prázdniny
Co mi zbývá? Zabavit je: hrát hry a procvičovat to, co se ještě dá. Často se jich taky ptám na prázdniny a když vidím to nadšení, skoro je mi líto, že už nejsem dítě. Trochu jim závidím ty plány a snění, jak já jsem se vždycky těšila! Na druhé straně jsou ale mezi nimi i děti bez plánů, o ničem nijak zvlášť nesní. Těší se, ale když se jich zeptám, co budou dělat, řeknou NIC. Tedy ne, že by na NIC bylo něco tak úděsného, co my dospělí bychom kolikrát za takové NIC dali, ale přeci jen by bylo fajn některé z nich trochu popostrčit, povzbudit jejich fantazii, chuť do hry a dobrodružství. Jak si užít prázdniny a řádně se rozloučit s minulým školním rokem?

Párty čas

Ať jste malí nebo velcí, prázdniny to je čas na párty. V případě dětí k tomu stačí bazének, míče nebo balónky, stříkací pistole, občerstvení, nějaká hra či jiná zábava (viz. články předešlé). Nadšení dorazí okamžitě.

Galerie výtvorů ze školy

Jako vzpomínku na školní rok potěšte svého potomka zájmem o jeho výtvory, vystavte je na lednici nebo nástěnku. Uvidíte, jakou mu to udělá radost. Sama si pamatuji, že jsem byla vážně nadšená, když jsem našla jednou ve skříni moje výkresy a výrobky ze základní školy. Maminka si je schovala. Byl to skvělý pocit si je znovu prohlížet.

Letní čtení a psaní

Nikdy není na škodu pořídit vašemu potomkovi na prázdniny něco ke čtení. Nebála bych se ani pěkného deníku, kam bude moci psát všechny své plány, sny a dobrodružství. Nebo do něj může kreslit! Z knížek vybírám několik tipů na léto pro větší i ty menší: Kdybych já byl dospělý (Éva Janikovszky) Humorná knížka o tom, jak nefér je být dítětem. Dětem se neustále něco přikazuje, zatímco dospělí si mohou dělat, co chtějí. Pohled na svět dětskýma očima se střídá s představami o tom, co by hlavní hrdina dělal a jak by se choval, kdyby byl dospělý. Éva Janikovszky (1926–2003) je jedna nejslavnějších maďarských autorek knížek pro děti. Její knihy byly přeloženy do 35 jazyků. Lichožrouti (Pavel Šrut) Záhadní tvorové, kteří požírají ponožky a z páru dělají licháče. Hlavní roli tu hraje samozřejmě vaše fantazie, která dokáže nejen vysvětlit záhadu se ztrácejícími se fuseklemi, ale umí i vykouzlit celý paralelní svět skrytý za zdí. Právě tam, v dutinách a vypouklinách, žijí lichožrouti. V Tramtárii, tam je hej Knížka plná žertovných, rozpustilých a praštěných básniček. Sešlo se zde 43 českých básníků 20. století. Z autorů jsou zastoupeni např. V. Nezval, Fr. Halas, J. Kainar, J. Suchý, J. Žáček, Zd. Svěrák i J. Nohavica. Je určena nejmladším čtenářům i nečtenářům. (Momentálně je všude vyprodaná, zkuste antikvariáty nebo knihovny. Myslím, že by stálo za to ji mít doma.) Veselá zahrádka (Jiří Suchý) Knížka pro menší s veselými básničkami od Jiřího Suchého vás jistě zaujme tak jako mě už jen od pohledu. Obrázky ilustroval Rudolf Lukeš a myslím, že právě ony knížku dělají ještě krásnější. Jsou plné jemných linek, malých úsměvů a drobných teček místo očí. Bude se vám líbit. Naučná řada knih pro nejmenší (nakladatelství Junior) Jednu z knížek této řady dostala B. od mojí kamarádky, jsou to opravdu velmi povedené varianty knížek pro nejmenší (2-4 roky). Mají odkrývající se obrázky a můžete si vybrat, jaké téma by se vám líbilo. My máme "Můj první atlas zvířat" a je super! Jak si knížky prohlížím, napadá mě: na tohle se taky MOC těším. Až si budu o prázdninách číst! Světe, div se, ale já si letos nejspíš taky udělám prázdniny. Vždycky jsem v létě učila, ale tentokrát, na konci mé mateřské dovolené, se nejspíš budu jen flákat a odpočívat. Snad to ještě budu umět ... Takže kolik dní ještě než budou prázdniny?
Dee Autor Dee