Povinná výbava automobilů – co musíte mít

Úvodní stránkaPovinná výbava automobilů – co musíte mít
12.listopad 2014 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto

Jistě víte, že zákon všem řidičům udává tzv. povinnou výbavu automobilů, bez které byste vůbec neměli vyjíždět. Jakmile byste neměli povinnou výbavu kompletní, mohli byste být při silniční kontrole nepříjemně pokutováni. Každý řidič by si měl uvědomit, že povinná výbava je nejen ze zákona povinná, ale zároveň i užitečná a v mnohých případech může zachránit i život. Víte, co je součástí povinné výbavy automobilu a máte svou výbavu v pořádku?

Náhradní elektrické pojistky V autě je několik druhů pojistek, ale povinná výbava zahrnuje alespoň jednu pojistku od každého druhu. Zákon sice určuje pouze jednu náhradní pojistku, ovšem nespočet řidičů by vám potvrdilo, že je lepší mít alespoň dvě.

Náhradní žárovky Obdobné jako u elektrický pojistek – více druhů. Stačí mít po jedné žárovce od každého druhu – vnější osvětlení a světelná signalizace.

Klíč na matice Pořiďte si do auta univerzální klíč na matice, který si dokáže poradit s více velikostmi.

Náhradní kolo (rezerva) Do auta si můžete pořídit rezervu o stejné velikosti pneumatik, které máte na autě, nebo si můžete pořídit tzv. dojezdovou pneumatiku, která je menší a má předepsanou rychlost.

Lékárnička Úplně prvním pravidlem u lékárniček v povinné výbavě je svědomitá kontrola jejich data – měli byste dbát svou pozornost na to, zda nejezdíte s prošlou lékárničkou. Lékárnička by měla obsahovat věci podle vyhlášky – obav, trojcípý šátek, nůžky, náplast, škrtící obinadlo, rouška a další.

Výstražný trojúhelník Výstražný trojúhelník se používá v případě poruchy auta, kdy je nutné trojúhelník umístit do potřebné vzdálenosti od auta.

Reflexní vesta Reflexní vesta by měla být umístěna poblíž řidiče – nikoli v kufru auta, aby ji měl řidič po ruce v případě, že se mu auto porouchá a mohl si ji na sebe obléknout. Řidič musí mít reflexní vestu na sobě během pohybu kolem auta.

Zvedák (hever) Zvedák si můžete pořídit buďto mechanický nebo hydraulický – to vyhláška neudává – a měl by odpovídat váze vašeho auta.

Doporučená výbava

Toto vybavení už není dáno zákonem, ale v některých situacích se může hodit:

  • startovací kabely
  • pracovní rukavice
  • lano
  • hasicí přístroj
  • měřič tlaku vzduchu
  • zásoba vody (nejlépe destilované)
  • kanystr s rezervním benzínem
Magda Autor Magda