Povinná a nepovinná výbava auta, když jedete na dovolenou

Úvodní stránkaPovinná a nepovinná výbava auta, když jedete na dovolenou
9.srpen 2016 od petr v rubrikách Auto-Moto
štítky Auto, Výbava, Cestování

Chystáte se letos na dovolenou vlastním automobilem? Chcete si volně cestovat podle vlastních plánů a nebýt nijak vázání programem cestovních kanceláří nebo různými dopravci? Každoročně na dovolenou vlastním autem vyráží stále více obyvatel ČR, ať už na cesty po republice nebo do zahraničí.

Stále velké procento řidičů ale podceňuje nutnost mítna cestu Také kvalitní výbavu, ať už povinnou nebo nepovinnou. Jakou výbavu v autě musíte mít a jaká výbava se doporučuje? 

Povinná výbava

Povinná výbava pro automobily je stejná pro všechny řidiče osobních a užitkových vozů v ČR. Musí být v autě za každé situace. Pokud by vám některé vybavení chybělo, mohou vám policejní hlídky uštědřit velkou pokutu. A policejní hlídky jsou v období prázdnin na silnicích posílené a zaměřují se právě na výbavu. Jakých 7 komponentů tvoří povinnou výbavu?

1.   Reflexní vesta
2.   Výstražný trojúhelník
3.   Platná a kompletní autolékárnička
4.   Rezervní kolo nebo opravná sada pneu
5.   Zvedák na auto
6.   Klíč na matice u kol
7.   Náhradní žárovky a pojistky (1 kus od každého druhu)

Mějte vždy na paměti, aby povinná výbava byla v autě na dobře přístupném místě. Abyste v případě potřeby mohli policejní hlídce okamžitě vše ukázat a nemuseli jste přeskládat všechny věci, které v kufru auta vezete na dovolenou. 

Nepovinná výbava, která se vyplatí

Více druhů vybavení v automobilu na českých silnicích zákon nepředepisuje. Rozhodně je zde ale ještě několik druhů vybavení, které se v autě vyplatí mít pro případ nečekané situace. O jakou výbavu se jedná?

  • Tažné lano s oky a červeným praporkem
  • Startovací kabely
  • Měřič tlaku vzduchu v pneu
  • Svítilna – ideálně čelovka, aby ruce byly volné
  • Práškový hasicí přístroj
  • Destilovaná voda
  • Pracovní rukavice
  • Olej

Tato dodatečná výbava vyjde jen na částku okolo 1 000 Kč a v případě potřeby se rozhodně vyplatí. 

Zjistěte si požadavky ostatních zemí

Popisované druhy povinné výbavy platí jen pro území ČR. Pokud plánujete cestu do zahraničí, detailně si zjistěte, jakou výbavu vyžadují tamní předpisy. Ve Francii je například nutnost mít v autě alkohol tester, stačí jednorázový.

V Chorvatsku musí mít svou reflexní vestu každý člen posádky v autě. Nutnost osvětlení není povinná ve všech zemích a některé země povolují dokonce i hranici alkoholu v krvi.

petr Autor petr