Pomůžeš mamince?

Úvodní stránkaPomůžeš mamince?
23.červenec 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky Česko, děti, Ženy
Když jsem ještě nebyla maminkou, byla jsem si některými věcmi mnohem jistější. Věděla jsem například, že DOKÁŽU dojít potmě na záchod, aniž bych nezpůsobila nějaký hluk. Teď už si tím tak jistá nejsem. Naopak mám často pocit, že když do něčeho zrovna v noci nekopnu nebo na něco nešlápnu (podotýkám, že k dětskému pokoji se tímto směrem ani nepřiblížím), tak to snad ani nemůžu být doma! Dřív jsem si byla jistá, že když něco někam položím, zůstane to na svém místě. V posledních dnech nacházím věci na místech, kam nejenže nepatří, ale ani by vás nenapadlo je tam dát: kaštany v pračce, malý míček v mém šuplíku na prádlo, plyšovou žirafu zas v šuplíku manžela, nádobí z dětské kuchyňky pod balkónem atd. No, tam bych to přeci nedala! To všechno má na svědomí má dcera a její smysl pro pořádek a hru.
Pomůžeš mamince?
Často teď vzpomínám, jak se mi jiní smáli, že až budu mít dítě, už nebudu mít doma nikdy uklizeno. A měli pravdu! Když uklízíte a za vámi je vcelku uklizeno, dá se to přežít. Ale když uklízíte a za vámi uklizeno není ani trochu, to ve vás zákonitě musí vzbuzovat neklid. Nebo ne? Co neklid? Já už jsem kolikrát tak neklidná, že to chodím rozdýchávat do ložnice. Zkouším si svou meditaci, hlasité dýchání, počítání do deseti a taky od deseti, ale nic z toho mě bohužel toho nepořádku nezbaví. A tak mě to štve, že jsem se rozhodla, že z mého malého škodílka udělám velkého pomocníka. Ono se to nezdá, ale aby děti uměly pomáhat, musí je k tomu rodiče vést už od malinka. Pomáhat doma a mít nějaký úkol v domácnosti je myslím dnes již nezbytné pro každé dítě. Naučí ho to samostatnosti a taky získá pocit vlastního prostoru. Jen řekněte, vy byste si nepřáli, aby vám nakonec vaše děti pomáhaly samy od sebe, nebo ještě lépe pomáhaly i jiným? Já bych si malého pomocníčka přála moc, zvlášť, jestli bude druhé miminko. To je pak i malá pomocná ručka dobrá. V našem případě, tedy u batolete, je to zatím hlavně o pomoci s úklidem. Myslím, že je dobré stanovit si čas, kdy budete společně uklízet. Třeba než půjdete ven nebo než půjde vaše drobotina spát. Režim se mi ve výchově vždy jen osvědčil.
Pomůžeš mamince?
Určitě byste neměli používat rozkazy nebo výhrůžky, ať dítěti úklid neznechutíte. U takto malých dětí to ještě moc na velké vysvětlování není, pomůžete si ale dobře hrou a fantazií. Zkuste jim říct, že plyšáci už půjdou spát, kostky by nám mohl sebrat nějaký nezbedný skřítek, knížky si zas ráda přečte víla, co je zapomíná vracet atd. Využijte hrací nákladní auto nebo kočárek, kam sesbíráte postupně vše, co se po bytě válí. Omezte místa, kde si může vaše dítě hrát. Pokuste se zachovat si svůj prostor a prostor dítěte. Uklízejte společně. Dítě se zpočátku učí především nápodobou. Pokud tedy začne samo a uklidí třeba jen jednu dvě hračky, podpořte ho: "Ty jsi šikovný, že uklízíš. Já ti ráda pomůžu." Dobrou motivací rozhodně bude, když jim dáte důležitost a poprosíte je, aby vám pomohli s něčím, co je pro vás důležité: např. s věšením prádla, utíráním prachu, vyndáváním nádobí z myčky, zaléváním květin, nošením malé tašky, nošením odpadků do koše, svých svršků na židličku atd. Neopravujte své dítě, jen v případě, že to nevidí. Mohlo by to brát jako svou chybu a vy byste v něm jen podpořili pocity méněcennosti. Vždy se dá najít způsob, jak mu říci, že by to mohl udělat jinak a přitom mu tím nijak neublížit. Na závěr bych chtěla podotknout, že není nutné mít doma neustále naklizeno. Váš dům či byt by měly sloužit vám, ne vy jim. A co se týče ratolestí- tam, kde jsou děti, je vždycky živo. Nechte tedy prostor kolem vás alespoň občas JEN TAK ŽÍT. Mějte na paměti, že ve sterilním prostředí tělu nakonec nepomáháme tolik, jak by se mohlo zdát. Spíše mu upíráme možnost tvořit si protilátky na různé infekce.
Pomůžeš mamince?
Dee Autor Dee