Pohraniční vojenské pevností slouží jako turistická zajímavost

Úvodní stránkaPohraniční vojenské pevností slouží jako turistická zajímavost
20.leden 2016 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Česko, Cestování, Tip na víkend
“ Tak kampak tentokrát?” bloudí zvídavé oko turistovo nad mapou. “Jako nadšenec do historie a zároveň milovník pohybu, bych rád spojil příjemné s užitečným,” pokračuje ve svém přemýšlení dál….. Co kdybychom do jeho úvahy nyní vstoupili a zkusili mu poradit. Máme totiž pro něj a vlastně i pro vás zajímavý tip. Rádi bychom vás pozvali na výlet k vojenským pevnostem, které byly postaveny v českém pohraničí v období 1937 až 1938. V našem dnešním putování jsme zvolili pevnost na východě Čech jménem Dobrošov. Postavena byla stejně jako mnohé další v neklidných výše zmíněných letech jako obrana před rozpínavými tendencemi Německa po vzoru francouzské Maginotovy linie. Dobrošovská pevnost byla navržena na pahorku nad městem Náchod jako komplex jedné vchodové a šesti bojových staveb, které byly mezi sebou navzájem propojeny chodbami a různými místnostmi. Tvrz byla určena pro téměř 600 vojáků pohraničního pluku, kteří měli chránit část Kladského průsmyku a odtud strategický směr na Hradec Králové.
pevnost Dobrošov
Za účelem realizace stavby tvrzi bylo uspořádáno výběrové řízeni, které vyhrála civilní firma. Ta započala stavební práce právě v září roku 1937. Vzhledem k dějinným událostem bylo tempo práce i počet dělníků o rok později dvojnásobně navýšeno, přesto však komplex nikdy zcela dostaven nebyl. Veškeré práce byly zastaveny s podpisem Mnichovské dohody. Ta stála u faktického začátku odstoupení Sudet. Přestože se Dobrošov nenacházel v anektované části našeho území jeho původní účel ztratil smysl - ze systému pevností totiž zbylo pouze torzo. V takovém stavu již neplní svou plánovanou funkci. Některé vybavení pevnosti bylo následně československou vládou rozprodáváno a rovněž některé dosud vybudované chodby byly zasypány. Po celkovém obsazeni zbytku Československa v březnu 1938 byla pevnost uzavřena. Od roku 1968 zde sídlí muzeum, které pevnost za účelem návštěv veřejnosti otevřelo o rok později. Každoročně sem zavítá několik tisíc turistů a vojenských nadšenců. A co že zde konkrétně obdivují? Dělostřelecký srub (N - S 75 Zelený) - největší součást komplexu. Byl takřka kompletně vybudován. Jeho hlavní výzbrojí měli být tři poloautomatické houfnice vz. 38 ráže 100 mm. Samozřejmostí bylo kromě vojenského vybavení i veškeré sociální zázemí. Pěchotní srub (N - S 72 Můstek) - opevnění s největší odolností v rámci českolovenského opevnění. V období okupace zde Němci zkoušeli protibetonové střely a také děla. Srub odstřelovali z dálky 150 až 300 metrů, došlo tak k jeho poničení, nicméně průstřelu nedosáhli. Dnes je možné na toto opevnění vyšplhat s pomocí kovových schodů umístěných z jedné strany objektu a vychutnat tak báječnou vyhlídku. Pěchotní srub (N - S 73 Jeřáb) - první vybetonovaná část celého opevnění. Pro návštěvníky je přístupný pouze několikrát do roka hlavně o svátcích. Němci zde za 2.světové války natáčeli dokument o dobývání Maginotovy linie, důsledkem čehož jsou zde dodnes patrné stopy po odstřelování. Všechny výše uvedené stavby byly v minulosti dokončeny. Naopak dokončit se nepovedlo celkem čtyři objekty - otočnou dělovou věž, dělostřelecký srub, minometný srub a vchodový srub.
pevnost Dobrošov
Tak co myslíte? Nalákali jsme Vás k návštěvě těchto míst? Doprovodíte našeho nerozhodného turistu z úvodu tohoto článku? Ten si prý totiž už balí batůžek, svačinu, 80 korun na vstupné pro sebe a 40 korun pro dítko. Nezapomenout se vyplatí i teplé oblečeni, jelikož v podzemí je okolo pouhých 6 stupňů. Jen ho ještě na závěr vybavíme informací, že je zde otevřeno denně od dubna do října. Ve zbylé části roku vždy v úterý a ve čtvrtek - ale aktuální situaci se vyplatí ještě telefonicky ověřit. Zdroj: Oficiální stránky národní kulturní památky Pevnost Dobrošov
Radush Autor Radush