Podruhé k porodu

Úvodní stránkaPodruhé k porodu
4.říjen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky Porod, Rodina, rodiče, děti

Prý, že to všechno zapomenu. Tak v tomhle případě má chatrná paměť zafungovala dobře, protože já si ještě teď vybavím některé detaily mého prvního porodu. Pravdou ale je, že neproběhl zrovna “podle plánu” a hlavní pocity, které ve mně ještě na dlouho zanechal byly strach a zmatek. 

Tak to bych už teď nerada. Ale jak se připravit na nepřipravitelné? Tedy kdo rodil, asi ví, že porod to je jedno velké překvápko. Faktem však zůstává, že porod je hlavně o psychice a na té se zapracovat dá

Takže maminky, nebojte se, pár rad na to, jak porod co nejsnadněji zvládnout, mám a třeba se zrovna Vám budou hodit. 

 1. HOMEOPATIKA: záleží samozřejmě na vás, zda tomuto druhu léků důvěřujete. V mém případě mi homeopatika již několikrát pomohla, dokonce i mé dceři. Proč je tedy nevyzkoušet i jako přípravu na porod nebo i při něm? Kdy která z nich použít vám poradí buď odborníci nebo jejich přesný seznam a užití najdete na internetu.
 2. DÝCHÁNÍ: ač se to zdá být prkotina, věřím, že právě dýchání vám může hodně pomoci. A nemyslím teď jen to povrchní dýchání, které zrovna mě učili na předporodním kurzu, ale i to dlouhé, které znáte třeba z jógy. Pomocí něj můžete každou kontrakci lépe přestát. Ale chce to vyzkoušet- samy uvidíte, jaký druh dýchání vám bude v daný okamžik vyhovovat.
 3. ZPĚV nebo TÁHLÝ ZVUK: některé knížky doporučují, aby žena zkusila kontrakce "prohoukat" nebo prozpívat (můžete si zkusit najít např. nějakou mantru), pomůže vám to lépe se koncentrovat a dodá vám to klidu.
 4. SPRCHA/VANA: v případě sprchy nebo vany dejte pozor, aby voda nebyla moc horká. Snažte se si pomocí sprchy namasírovat/prohřát oblast zad nebo podbřišku. Ve vaně je pak dobré neležet na zádech. Lepší polohy ve vodě jsou spíš: v kleče, na čtyřech, v podřepu, na boku nebo mít jednu nohu opřenou o stranu vany. K prohřátí můžete použít i termofor, který si přivážete šátkem kolem zad.
 5. POLOHOVÁNÍ: je jedna z mála věcí, která vám porod může opravdu v mnohém usnadnit. Dobré je, pokusit se myslet na miminko a vnímat jeho polohu uvnitř vašeho těla. Nebojte se zkusit různé polohy- měla byste sama cítit, které miminku pomáhají postupovat dál porodními cestami a které ho naopak brzdí. Při 1. době porodní se doporučuje ze začátku klidně ještě odpočívat vleže na boku s polštářem mezi koleny, dále pak polohy hlavně v předklonu: ty vám pomohou od křížových bolestí a miminko se díky nim i lépe nasměruje. Zkuste se o něco opřít a přitom být v kleku nebo ve stoje. Další výhodná poloha je na čtyřech nebo když se zavěsíte za žebřiny, futra či samotného partnera/jiný doprovod. Využijte gravitační síly! Ke konci porodu je dobré zkusit miminko tlačit spíše v dřepu, na porodní stoličce nebo opět být zavěšená třeba za manžela, jako kdybyste spolu zrovna tančili "ploužák". V posledních chvílích se může naopak stát, že budete chtít miminko spíš přibrzdit, aby prošlo vaší hrází pomaleji a nedošlo tak k jejímu natržení, pak je dobrá poloha na čtyřech nebo i na boku. Nevhodná poloha je ležet na zádech- miminko při ní nemá dostatek kyslíku a porodní cesty jsou spíše uzavřené. To raději choďte, vrťte se, pohupujte pánví.
 6. KONTAKT S MIMINKEM: nezapomínejte na své dítě i při porodu mluvit nebo mu klidně zpívat, zvlášť pokud si "povídáte" i teď v těhotenství. Buďte s ním.
 7. SPÁSNÉ VĚTY: jsou ženy, kterým pomáhá se motivovat nějakou větou, kterou si během porodu opakují. Pár jsem jich pro vás vybrala:

  "Mé tělo VÍ, jak má porodit."

  "Musím s bolestí spolupracovat, nezatínat pěsti, být co nejvíce uvolněná!"

  "90% porodu je o psychice!!"

  "Rodím své miminko, bolest je v tomto případě pozitivní."

  "Vše probíhá co nejlépe pro mě i mé dítě." 

Ať už něco z toho využijete nebo ne, nezapomeňte se především TĚŠIT NA SVÉ MIMINKO a mít na paměti, že porod má taky konec, který se blíží a určitě dobře dopadne. Držím vám palce.

Dee Autor Dee