Po kom to dítě je?

Úvodní stránkaPo kom to dítě je?
3.září 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Ženy
Když čekáte miminko, existují určité momenty a období, ve kterých si své dítě představujete. Jak bude lézt, chodit, mluvit, běhat za klukama nebo holkama. Nejvíc si ale představujete, jaké bude, až bude větší - co z něj bude. My se zapřísáhli, že naše dítě do ničeho nutit nebudeme, a taky že si ji ani nebudeme v žádné profesi představovat. Nahlas by to tedy šlo, ale potichu a potajnu je to horší. To si totiž samozřejmě sníme o tom, že bude gymnastka, tenistka, zpěvačka, tanečnice a taky (to chci především já) paní doktorka. Na stáří mít dceru paní doktorku, to je přeci parádní výhoda, nemyslíte? Jak ale sleduji své dítě a poslouchám, jak mi ani není moc podobná, začínám být malinko nervózní z její odvážné povahy. Tohle přeci vážně nejsem já! Vždyť já se jako prcek skoro vůbec na fotkách nesmála a ona se řehtá snad na každé. Baví lidi, které zná i nezná a vůbec se nestydí. Co z ní bude? A jak to, že se mi zatím v moc věcech nepodobá?
Po kom to dítě je?

Po kom to dítě je?

Trochu jsem se zaobírala fakty ohledně dědičnosti některých znaků. Co by vlastně mohla mít B. po mně a co po manželovi? Ve stručnosti je tomu asi tak: Zákony dědičnosti a výzkumem genů se zabývá GENETIKA. Právě ta rozlišila geny na geny dominantní a geny recesivní. Například gen určující kudrnaté vlasy je dominantní. Jestliže tedy dítě zdědí, řekněme od otce, gen pro kudrnaté vlasy a od matky gen pro rovné vlasy (ten je recesivní), gen pro kudrnaté vlasy převáží a dítě bude mít vlasy vlnité. Neznamená to však, že můžeme předpovědět, že naše dítě bude mít vlasy kudrnaté. Předání genů je čistě náhodnou událostí. Pokud je však dominantní gen kudrnaté vlasy, je o něco větší pravděpodobnost, že bude přenesen. Mezi takové dominantní dědičnosti patří nejen kudrnaté vlasy, ale i hnědé oči, široké rty, nervózní povaha, migrénové bolesti hlavy, prodloužené tlusté střevo, průměrná inteligence a další. Jen se kolem sebe v rodině rozhlédněte!

Vlivy prostředí

Pravdou také je, že vnější znaky ovlivňuje nejen dědičnost, ale i prostředí. Často například  grimasy rodičů dokáží velmi výrazně změnit tvář dítěte. Všímejte si proto svých grimas a gest. Má dcera například při tanci přivírá oči, což mi vždycky připadalo legrační ... tedy do té doby, než jsem přišla na to, že to od koukala ode mě! Co se týče různých teorií, může se stát, že uslyšíte, že prvorození se více podobají rodiči opačného pohlaví nebo že novorozené děti jsou všeobecně více podobné tatínkovi než mamince. Příroda to prý tak zařídila proto, aby měl tatínek větší jistotu v otcovství a zajistil tu nejlepší péči pro svého potomka. Několikrát bylo dokonce zjištěno, že muži jsou více ochotni investovat finanční, časové i emocionální zdroje do dětí, které jim jsou podobné. Naopak v těch případech, kdy jsou děti rozené z nevěry (10%), může dojít až k nenávisti nebo jinému zlu. Už je na světě! Čeho si všimnete? Co sledujete a počítáte? Určitě kolik znaků má stejných jako vy. Tohle vlastně jste z části VY. VY které tu zůstane, až VY nebudete. Vím, že je to pro někoho ještě moc daleká představa, ale věřím, že pokud si tohle při výchově našich dětí alespoň někdy uvědomíme, budou z nich dobří a přemýšliví lidé. Budou chránit nejen sebe a svět kolem, ale nakonec i celou naši planetu, která to bude časem víc a víc potřebovat.
Dee Autor Dee