Plavání kojenců

Úvodní stránkaPlavání kojenců
18.květen 2016 od Radush v rubrikách O dětech, Nové články
štítky děti, mateřství, Bazén, Životní styl

Možná i vy máte doma malé miminko a uvažujete o tom, že s ním budete docházet na hodiny plavání? Jaká jsou největší pozitiva? A na co je třeba dát pozor? Stojí vynaložené finance za to? Nebo je jednodušší a levnější navštívit soukromě některý z bazénů pro veřejnost? A jak případně miminko a sebe na toto dobrodružství vybavit? Pokud i vás napadla některá z těchto otázek, vězte, že v tom nejste sami. Spolu se vzrůstající oblibou této činnosti, je totiž řeší nejeden rodič - začátečník. Pojďme si v tom teď proto společně udělat pořádek a jednoduchá fakta shrnout i vyhodnotit společně.

Pozitiva plavání s kojenci

 • Seznámení s vodou - pokud se dítě seznámí s pohybem ve vodě v prvních měsících života, dává to vyšší předpoklad do budoucnosti, že se nebude vody bát. 
 • Posilování svalů a zlepšení jejich koordinace - ve vodě dítě posiluje a procvičuje různé druhy svalů, což pomáhá při jeho vývoji. 
 • Zlepšení trávení - působí pozitivně na peristaltiku střev.
 • Rozvoj vztahu s rodičem - ve vodě probíhá těsný tělesný kontakt mezi rodičem a dítětem, což napomáhá jejich bližšímu vztahu. 
 • Způsob terapie - pro děti s různými formami tělesného postižení může prostor  ve vodě, kde neplatí běžná zemská gravitace znamenat možnost, jak upozadit potíže související s jejich zdravotním stavem. To může mít pozitivní vliv i na psychiku. 
 • Sociální kontakt - návštěva plaveckého centra může pro rodiče znamenat jednu z prvních možností, jak se setkat s podobně smýšlejícími lidmi. Pro děti je příležitostí k setkání se s ratolestmi stejné věkové skupiny. 
 • Sebezáchrana ve vodě - starší děti, které absolvovali plavecké kurzy v útlém věku jsou častěji schopny samy doplavat ke břehu a předejít tak utonutí.

Negativa plavání s kojenci

 • Přítomnost chloru - tato látka může některým dětem způsobovat zdravotní obtíže, proto je důležité tyto projevy bedlivě sledovat. Může dojít k podrážení očí, uší, kůže a horních cest dýchacích. Toto riziko stoupá u dětí, jejichž rodiče trpí některou související alergií.
 • Možnost přenesení některé infekce - zdravé dítě, které navštěvuje kurz plavání, se může nakazit některou infekcí od dítěte postiženého touto infekcí. Vyměšování kojenců do vody nelze v žádném případě předejít. 
 • Zvýšená možnost výskytu některého kožního onemocnění - jedná se zejména o bradavice, plísně či molusky.

Pokud jste při čtení článku došli až sem a uvedená negativa vás od návštěvy plaveckého centra neodradila, pravděpodobně budete stát před otázkou, zdali navštěvovat bazén určený pro veřejnosti nebo středisko specializované na plavání kojenců. Jak to tedy je?

Rozhodnete - li se navštěvovat soukromě některý z bazénů, který je určen pro plavání veřejnosti, musíte pravděpodobně počítat s tím, že jeho čištění může probíhat na bázi dezinfekce chlornanem. Ten je sice účinnější v boji proti bakteriálnímu znečištění, ale naopak je nebezpečnější v projevech výše uvedených kožních, dýchacích problémů či zánětů očí a uší. Pozitivem této varianty mohou naopak být nižší finanční náklady.

V případě, že vaše volba padne na některé z plaveckých center určených speciálně pro plavání kojenců a batolat, můžete se těšit na širší nabídku bazénů čištěných mořskou solí (chloridem sodným), který je obecně pro děti šetrnější. Při podcenění dávkování této dezikfekce však hrozí její menší účinnost vůči různým bakteriím. Také vstupné na jednotlivé kurzy bude pravděpodobně vyšší. Benefitem jsou zde však informace od proškoleného personálu, se kterým nelze počítat v rámci soukromé návštěvy bazénu pro širokou veřejnost.

A ať už vaše kroky povedou kterýmkoli směrem, shrňme si, na co je předtím než se poprvé s vaší ratolestí smočíte třeba pamatovat:

 • Při výběru plaveckého centra dbejte na zjištění, jakým způsobem je zdejší voda čištěna a jakou má voda teplotu. Rozhodování může napomoci i osobní návštěva či zkušenosti předchozích návštěvníků.
 • Zjistěte si, jak je proškolen personál plaveckého centra a jak vypadá zdejší zázemí. Důležité je mít, kde sebe i dítě převléct a osprchovat.
 • Pořízení kojeneckých plavek či plenek? Konkrétní výběr se může mezi jednotlivými centry lišit. Je dobré se dopředu informovat.

Závěrem zde máme vzkaz pro rodiče, kteří v dosahu svého bydliště nemají žádné plavecké centrum, které by mohli navštěvovat - není třeba zoufat. Plavání je pro miminka zpestřením, nikoli však nutností, bez které se nelze obejít. Pokud však přesto na této zkušenosti trváte, je zde možnost vyrazit na některý z pobytů, který se na tento druh aktivity specializuje a během něj si plavání s miminkem užít dosytosti.

Radush Autor Radush