Peřinka

27.březen 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, rodiče, Rodina, mateřství

Taky vás to slovo příjemně pohladí? PEŘINKA. Je to blaho zachumlat se do peřin takhle po ránu, je to blaho smět se vrátit do teplý peřiny a ještě si spát tak dlouho, dokud vás sluníčko nevzbudí. Joooo, o tom se nám rodičům už ani nesní, ono vlastně ani v tomhle článku nepůjde o vaši peřinu, ale o DĚTSKOU PEŘINKU. 

Když se narodila B. měla jsem jen takovou tenčí zavinovačku, pamatuji si, že jsem jí do toho vázala opravdu jen snad dva měsíce na začátku. Teď se mi měla narodit druhá dcera a 4 roky poté mi přišlo, že už je zas všechno jinak. A tak jsem se ptala na různé tipy kamarádek kolem. Jedna z nich si hrozně vychvalovala péřovou zavinovačku: “Je úžasná! Miminko v ní bude v měkkém a taky v teple. Budeš nadšená!” A taky že jo. 

Někomu to asi bude připadat jako retro, ale proč se i tady nevrátit k tomu, co dřív fungovalo. Načechraná peřinka poskytuje miminku jistotu i pohodlné prostředí. Navíc se správně podílí na jeho psychomotorickém vývoji a pomáhá mu nejen uklidnit trhavé pohyby, ale také získat lepší stabilitu např. v kočárku. 

Miminka mají po porodu zkrácené svaly v oblasti zad a šíje, což je vede k záklonu těla i hlavičky, a právě s tímto peřinka pomůže. Miminko se může položit těžištěm na celá záda, což zabezpečí jeho spokojenost i prospívání. 

Jak uložit miminko do peřinky?

Velmi důležité je peřinku pořádně načechrat, peří byste měli sklepat do cípu, který bude mít dítě pod hlavičkou. Ukládejte dítě ideálně z polohy “zajíčka”, ruku z pod zadečku položte na hrudník a ruku, kterou jste měli pod hlavičkou, vytahujte zpoza záhlaví. Tím se zajistí správné protažení šíje. Na závěr odborníci doporučují srovnat hlavičku do osy: nosík - brada - hrudní kost - stydká spona. 

Peřinku uvazujte napevno, napodobíte tím stísněný prostor, který zná miminko z maminčina bříška. 

Po usnutí byste měli peřinku uvolnit, aby si miminko postupně začalo zvykat i na volnější prostor při usínání. Můžete ji využívat i v době, kdy dítě nespí: cípy stočíte dospod, čímž vytvoříte mantinely a pro dítě tak pohodlné hnízdečko, kde může v klidu relaxovat. 

Postupně se tak váš drobeček naučí usínat pouze v “hnízdečku” nebo v případě naší  R. v lehkém zavinutí. Dodnes potřebuje má dcera kolem sebe cítit nějaké zábrany, o které si ráda při usínání otírá obličej. Myslím, že ji to utvrzuje v pocitu bezpečí. 

A jak se o peřinku starat?

Ideálně zároveň s ní používejte i látkovou plenku, kterou položíte dítěti pod hlavičku tak, abyste si ušetřili časté praní povlaku při případném ublinknutí nebo jiném ušpinění. Peřinku byste měli pravidelně protřepávat, větrat a každé tři měsíce ji nechat přemrazit v mrazáku, čímž zničíte všechny roztoče uvnitř. Pokud by ji pak měl používat ještě někdo po vás, doporučuji ji nechat vyčistit v čistírně. 

Peřinka teplo nevytváří, ale pouze udržuje. 

Nebojte se ji použít i v letních měsících. Miminko oblékněte jen do plenky a bodíčka a uvidíte, jak mu bude dobře. Alergie se bát nemusíte, na peří moc lidí alergických není. Většinou nás více trápí roztoči, kteří se v takovém prostoru mohou vyskytovat, ale když se o ni budete správně starat, vyhnete se jim. 

Přeji vám spokojené miminko, klidné noci a pohodové válení se v peřinách.

Dee Autor Dee