Perfektní rodič

Úvodní stránkaPerfektní rodič
15.duben 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství
Už jste si někdy přáli být PERFEKTNÍ rodič? Já už tolikrát! Často si kladu až nesplnitelné cíle. Chci mít doma více naklizeno (to je snad nadlidský úkol), vařit častěji  než můj manžel (jenže on má širší ramena a k ničemu mě nepustí), chci být v některých situacích s mou dcerou více klidná a trpělivá (máma učitelka- k tomu ani nemusím tolik dodávat). Tak tohle se mi moc nedaří. NEJSEM perfektní! Pravdou ale je, že čím víc nad tím přemýšlím, tím méně chci perfektní být! Prožívám teď období, které nebude patřit mezi ta nejveselejší, ale co mi na něm přijde neuvěřitelné je, že i taková období vám mohou mnohé ukázat. Často to bývá rozdíl mezi tím, co je OPRAVDU důležité a co už tolik není. Chci vám tím jen naznačit, že nikdo není perfektní. Ani já, ani vy, ani vaši přátelé, soused nebo paní učitelka ze základní školy. Jsme obyčejní lidé a děláme chyby. Přestaňte se tedy trápit honbou za "perfektním Já"!

Přijměte se takoví, jací jste!

Začněte si vážit toho, co umíte. Vyzdvihněte svou sílu a um. Každý z nás je v něčem dobrý. Sice nemáte tak naklizeno a perfektně zorganizovaný den, ale děti si v posteli ještě dlouho nadšeně vypráví o tom, co jste dělali dnešní den. Myslíte, že je napadne, kolik prádla je v koši, jestli je čistá podlaha nebo umyté nádobí? Věřte mi, tohle není důležité! I bez toho děláte plno skvělých věcí během dne!

Neporovnávejte se s jinými rodiči

Tuhle hloupou vlastnost má snad každý z nás. Pozorovat a porovnávat se s těmi, kterým se skvěle daří tam, kde my neustále zápasíme. Mně osobně se občas některý ten boj podaří vyhrát, ale jsou to spíše menší vítězství, co vám budu povídat. V každém případě je fakt, že tahle vlastnost je především demotivující. Okamžitě se jí zbavte! Ano, nelze popřít, že některé věci zvládají jiní lépe, ale nezapomeňte, že jejich cesta je JINÁ než ta vaše a s ní i podmínky, ve kterých žijí.

Zaměřte se na věci, které za to stojí

Pokaždé, když budete přemýšlet nad důležitým krokem ve vašem životě. Myslete na svou rodinu! Pomůže tento krok vaší rodinné situaci? Budete potom více spolu? Zbude vám více energie pro děti? Nenaruší to vaši rodinnou harmonii?

Vybírejte vždy od menších a dosažitelných cílů

Když už se rozhodnete něco změnit, začněte pěkně postupně a zaměřte se vždy jen na jeden spíše snazší úkol. Takže místo, abyste přeorganizovali celý dům, zkuste začít nejprve pouze s kuchyní nebo ještě lépe s kuchyňskou linkou. I ta dá dost zabrat, já to znám, mohla bych o tom napsat klidně další článek.

Buďte trpělivý a odpusťte si

Smiřte se s tím, že jste dnes nestihli všechno, co bylo v plánu. Smiřte se s tím, že vaše ratolest nebyla v takové náladě, v jaké jste si ji představovali. Smiřte se s tím, že nejste vždy perfektní rodič a odpusťte si své chyby. Uleví se vám.
Dee Autor Dee