Pavel Horváth – konec kariéry fotbalového sympaťáka

Úvodní stránkaPavel Horváth – konec kariéry fotbalového sympaťáka
8.červen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Česko, Sport
Na konci fotbalové sezony 2014/2015 bezprostředně po posledním ligovém zápase s 1. FK Příbram ukončil svou bohatou fotbalovou kariér jeden z nejznámějších tuzemských hráčů poslední dekády – Pavel Horváth. Není příliš mnoho hráčů, kteří by si získali tak kladnou pověst sympaťáka, jako právě Pavel Horváth. Česká fotbalová liga ale s jeho odchodem přichází o mnohem více, než jen o sympatického hráče. Přichází o zvučnou a uznávanou fotbalovou osobnost a tahouna týmů. Od teď už bude Pavel své bývalé spoluhráče dirigovat jen z lavičky, jako asistent trenéra v plzeňském týmu.

Největší slávu získal doma, ale působil i v zahraničních ligách

Největší slávy a největšího uznání se Pavel dočkal v domácích klubech, ačkoliv v jeho pestrém kariérním životopisu nechybí ani zahraniční angažmá v prestižních klubech. Mezi nejzvučnější zahraniční kluby, ve kterých nastupoval, se jednoznačně řadí i Sporting Lisabon, se kterým si zahrál i základní fázi Ligy Mistrů třeba proti slavnému Realu Madrid. Kromě Portugalska ale působil i v Turecku (Galatasaray Istambul), kde ale odehrál jen 3 zápasy a v Japonsku, kam se nechal zlákat českým trenérem Ivanem Haškem.

S českými týmy světové úspěchy

Prvním klubem v nejvyšší české fotbalové lize pro Horvátha byl Jablonec, se kterým postoupil jako hostující hráč z první ligy. V roce 1996 přestoupil do Slavie Praha, kde vydržel až do přestupu do Portugalska v roce 2000. V roce 2002 byl zpět v ČR, konkrétně podepsal smlouvu s Teplicemi, se kterými si zahrál také Pohár UEFA a s Teplicemi prošel až do třetího kola. Po krátkém angažmá v Japonsku kývl na nabídku pražské Sparty, kde strávil 2 sezony a získal 2 ligové tituly. Vzhledem k tomu, že pro Spartu se do budoucna nejevil dostatečně výhodný, byl Pavel prodán do Plzně, kde působil od roku 2008 až do konce své kariéry. S Plzní také sbíral ty největší týmové úspěchy. 3x výhra v lize, 2x účast v základní skupině Ligy Mistrů a účast v základní skupině Evropské Ligy.

Reprezentační kariéra

Je pravdou, že Pavel měl v oblasti reprezentační kariéry smůlu. A to především proto, že v době své největší slávy byla reprezentace doslova napěchovaná skvělými hráči typu Nedvěd, Poborský, Šmicer, Kuka, kteří dostávali před Pavlem přednost. Za českou reprezentaci odehrál tedy jen 19 zápasů. EURO 2000 proseděl celé na lavičce.

Individuální úspěchy

Jak již bylo řečeno, v dobách své největší slávy měl Pavel Horváth velké množství konkurentů, kteří jej pravidelně připravovali nejen o místo v reprezentaci, ale také o individuální trofeje. Nikdy nebyl skvostným střelcem, spíše nahrávačem a hráčem, který tvořil hru. Jako výrazný osobní úspěch tedy můžeme označit jeho umístění v ideální jedenáctce Evropské Ligy pro sezonu 2012/2013, kam byl dosazen experty. 4x za kariéru také získal ocenění Osobnost Ligy na prestižní anketě Fotbalista Roku.
Pavel Horváth
Magda Autor Magda