Pár základních rad, které pomohou snížit spotřebu paliva vašeho vozu

Úvodní stránkaPár základních rad, které pomohou snížit spotřebu paliva vašeho vozu
20.červen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Ceny pohonných hmot mají v posledních letech neustále stoupající tendenci. A podle dlouhodobého výhledu se rozhodně nedá počítat s tím, že ceny nafty i benzínu by měly opět klesnout pod 30Kč za litr. Spotřeba automobilu je tedy pro většinu řidičů velmi důležitá. Existuje ale několik rad a tipů, jak se dá snížit. Není přitom zapotřebí ani zasahovat do konstrukce vozu, ale ve většině případů jen přizpůsobit jízdu.

Naučte se při zastávkách vypínat motor

Zlozvyk většiny řidičů je ten, že při krátkodobých zastávkách nechávají motor zapnutý. Stává se tak v mnoha případech, například při nastupování a vystupování dalšího cestujícího, při malé zastávce na občerstvení nebo jen na protažení. Pokud je zastavení delší, než 45 vteřin, už se rozhodně vyplatí vypínat motor, aby auto zbytečně nemuselo spalovat palivo.

Správně nahuštěné pneumatiky mají na spotřebu také vliv

I správně nahuštěnými pneumatikami můžete dosáhnout úspory paliva v automobilu. Pokud byste totiž jezdili dlouhodobě na podhuštěných gumách, u automobilu tak bude docházet k vyššímu valivému odporu. Vyšší odpor vzduchu u automobilu znamená vyšší spotřebu. Nahuštěním pneumatik do předepsaných hodnot budete mít záruku minimální spotřeby.

Nevozit zátěž navíc

Tento problém se týká spíše mužské populace, především pak mužů – kutilů. Ti mají většinou zapotřebí v kufru auta vozit pro všechny případy bednu plnou nářadí a to i v případech, že zrovna není zapotřebí. Samozřejmě je vhodné mít v autě pár druhů základního nářadí pro případ akutních oprav, ale ne polovinu dílny. Každý kilogram navíc se počítá. Čím víc kilogramů je v autě naloženo, tím větší musí motor vydat výkon a logicky se navýší i spotřeba paliva.

Snažte se o udržení konstantní rychlosti

Nesnažte se za volantem být příliš agresivními řidiči. Styl jízdy s agresivním přidáváním a dobrzďováním na poslední chvíli má na spotřebu velmi výrazný vliv, pochopitelně na její navýšení. Ideální variantou je udržovat automobil při konstantní rychlosti a ne v příliš velkých otáčkách. Třeba na dálnici s vysokým provozem kamionů a předjíždějících automobilů je vhodné zařadit konstantní rychlost, abyste plynule jeli, než neustále zrychlovat na 130km/h a pak zase dobrzďovat na 80km/h. Samozřejmě toto pravidlo nelze dodržet vždy, podmínky na tuzemských silnicích nejsou ideální, ale snaha se vyplácí.
Magda Autor Magda