Odpočinek

5.červen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Ženy
Něco ztratit, tak na to je v naší rodině zatím největší odborník má dcera. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, docela mě to uklidňuje, protože dříve jsem to byla dozajista já. Děti se od dospělých liší v mnoha věcech. Co se týče ztráty, záleží asi nejvíce na věku dítěte a taky na hodnotě ztracené věci. V případě B. je smutek zatím rychle pomíjivou záležitostí, naštěstí.

"Je to u cédéčka"

Pamatujete si, co jste naposledy ztratili? Dám vám chvilku ... Jestli vás nic do teď nenapadlo, tak jste na tom dobře a nejspíš už je to delší doba, co jste o něco přišli. Tedy určitě jste na tom lépe než my doma. Zrovna nedávno jsme totiž ztratili jedno dětské CD, na kterém jsou písničky a říkanky, jež naše princezna miluje. Paradox je, že jsme ho nejen vzali a následně i ztratili na místě, kde se takové CD ani nedá přehrát, ale to už dvouletému pískleti těžko vysvětlíte, když mu ten tvar a obrázek na hraní stačí. Prostě najednou není. Napadá vás, na co ho mohla použít? Dát si ho na hlavu, koukat skrz něj jako kukátkem, posílat po zemi ... Nic z toho bohužel stejně nenapovídá tomu, kde by CD mohlo být. Není k nalezení. Od té doby, jakmile něco postrádáme, říkáme, že "je to u cédéčka". A takových věcí je, co se naší B. ztratí z očí. Tuhle míček, tamhle čepice nebo sponka do vlasů, jedna ponožka ... Teď o víkendu to byla dokonce i maminka. A hledala se? Chyběla? Když jsem si spočítala, kolik dní ji neuvidím, docela jsem se lekla. Byl to celý čtvrtek, pátek, sobota, až v neděli teprve domů. Naše zatím nejdelší odloučení. A co myslíte, chyběla jsem jí?

Slastný to odpočinek

Ani ne, byla s tatínkem a pranic jí nescházelo. Občas prý zmínila mé jméno, přinesla telefon a chtěla mě slyšet, ale jinak mě tolik nepostrádala. Vlastně ještě, že tak. Nedokážu si představit, že bych naspala u mé kamarádky v Krkonoších tolik hodin a byla tak klidná, kdyby bylo doma rušno. Chci tím jen poukázat na to, jak slastný odpočinek si můžete užít i přesto, že máte malé děti. Zkuste si vyrazit někam bez dětí, navštívit přátele, změnit prostor, vidět něco jiného z okna. Já nikdy neuměla být sama, ale asi už stárnu, protože mám stále častěji chuť se zasnít, poslouchat hudbu, nad ničím nepřemýšlet a povídat si jen o tom, co mě baví a bavilo již dávno předtím než ten malý člověk přišel na svět. Nebojte se si udělat čas pro sebe a někam se ztratit. Myslím, že umět zvládnout odloučení je dobré nejen pro vás, ale také pro vaše dítě. Naučí se samostatnosti, vlastnímu rozhodování, nebude se bát být s jinými lidmi a začne důvěřovat i jinému členu rodiny. Nemyslete si, i tatínkové chtějí mít ve výchově své slovo. A jak lépe se zorientují, než když jim dáte prostor si všechny situace s vaší drobotinou náležitě osahat. Pár takových tatínků znám, co by chtěli nebo potřebovali zasvětit, ale maminka na ně jaksi zapomíná a nebo má strach svou ratolest opustit. Nemějte obavy, milé maminky, a s chutí do toho! Budete až překvapené, jak prospěšné to může vaší rodině být.
Odpočinek
Dee Autor Dee