Odloučení

19.březen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Ženy
Tento článek bych ráda věnovala jedné mojí kamarádce, která má skvělého dvouletého chlapečka, jež mívá v poslední době velký strach z odloučení. Chtěla bych jim oběma pomoci, a tak doufám, že zde naleznou alespoň malou nápovědu k tomu, co v takových situacích dělat. Je mi jasné, že když se maminka loučí, není to těžké jen pro dítě, které zrovna roní krokodýlí slzy, ale i pro samotnou mámu. Já sama to kolikrát prožívám těžce, a to i přesto, že odloučení od mé dcerky bývá u nás doma téměř každodenní záležitostí. Někdy to je jen na hodinku, jindy na déle, ale pokaždé se snažím jí to co nejvíce ulehčit. Vlastně se v tomto období už tolik snažit nemusím- zrovna dnes mi totiž sama přišla dát ke dveřím pusu a řekla: "Mamí pá". Jasně není to vždy až taková hračka odcházet, ale už je to hodně dlouho, co jsem slyšela, jak mě volá a pláče za dveřmi ... (To pak to srdce opravdu cítíte!)

Čeho se tedy držet?

Myslím, že velmi důležité je, aby z vás vaše dítě necítilo žádnou nejistotu nebo strach. Buďte klidní a dejte dětem v okamžiku loučení dostatek lásky. Já svou dcerku většinou obejmu, políbím a řeknu: " Mám Tě ráda, přijdu brzy." (Skvěle zabírá i: "jdu do práce". Jako kdyby si myslela, že slovo práce znamená, že se já nebo táta zase vrátíme.) Nikdy nezapomeňte na úsměv a pohlazení. Není dobré důvody dlouho vysvětlovat ani stát za dveřmi a čekat, až vaše dítě přestane plakat. Zavřete dveře a prostě jděte, vaše dítě to zvládne a vy to zvládne s ním!

Neumí se zabavit samy

Často bývá příčinou to, že je váš potomek jednoduše zvyklý, že s ním většinu aktivit děláte vy a neumí se zabavit sám. Mnoho maminek dělá tu chybu, že nedá dětem prostor, aby se o sebe samy naučily starat! Dítě se v takových případech potom přirozeně bojí, že to bez maminky nezvládne. Jednoduše jde o to, aby vaše dítě zjistilo, že spoustu věcí dokáže i bez vás, že se může spolehnout i samo na sebe.

Příprava

Dobré je ještě před opakovaným odloučením zavést nějaký "trénink". Navštěvujte s dětmi i jiné členy rodiny, postarejte se, aby s nimi vaše ratolest trávila dostatek času, aby jim spolu bylo dobře- zvlášť pokud jej mají v budoucnu hlídat. Postupujte postupně. Buďte s nimi na návštěvě nejdříve chvíli, potom se zkoušejte vzdálit třeba na pár minut, až interval prodloužíte na delší časový úsek. Je důležité mít v osobě, která bude vaše dítě hlídat, jistotu. Pokud se vám nelíbí, jak se k dítěti chová nebo jak si s ním hraje, určitě jí sdělte své požadavky a přání. Dítě se tam jinak nebude cítit dobře a vy nebudete schopni od něj v klidu odcházet. Co se týče samotného loučení, některé maminky se s dětmi loučí, jiné odchází v okamžiku, když je dítě zabrané do nějaké aktivity. Nezavrhuji ani jednu z variant. Ostatně poznáte nejlépe sami, který způsob odchodu bude pro vaše dítě ten nejlepší.

Nelíbí se mu ve školce

V případě, že již navštěvujete školku a malý princ nebo princezna pláče každé ráno, že tam nechce zůstat bez vás, zjistěte pravý důvod toho, proč se mu ve školce nelíbí. Někdy je to jen výmluva, aby mohlo být s vámi, jindy může být důvod závažnější. V takových případech je nutné probrat jeho pocity s paní učitelkou a pokusit se najít nějaké řešení. Pokud je ale ve školce všechno v pořádku a dítě se přesto vzteká a pláče, je třeba se mu pokusit vše vysvětlit. Je prostě nutné, aby do školky chodilo. Maminky a tatínkové musí chodit do práce, malé děti zase do školky. Zkuste ho naladit a vyzdvihněte to, co se mu ve školce líbí. To mi připomíná příběh kamaráda mého manžela, který svému synovi řekl, že školka není pro každého kluka a holčičku, školka je za odměnu! Je tam tolik bezva věcí, že si je děti musí zasloužit. No není to skvělá motivace? Dokážete si asi představit, jak se do školky ten malý kluk nakonec těšil! Dokázal to!

Talismany

Jedna z věcí, která nám ve výchově dětí může mnohokrát pomoci, je jejich fantazie. Prostě nám na to vše krásné, lákavé a kouzelné hrozně snadno skočí. To mi připomíná TALISMANY. Když k nim totiž vymyslíte to správné kouzlo (třeba, že pokaždé když ho Vaše dítě stiskne, bude maminka nebo tatínek s ním ... Nebudou sice vidět ani moci mluvit, ale budou poblíž!), určitě se už bude bát mnohem méně. Pamatuji si, jak jsem jeden takový talisman dala mé první studentce, kterou jsem učila soukromě. Moc se bála své paní učitelky a tenhle talisman jí v té době hodně pomohl. Určitě ho ještě dnes má a možná dokonce stále věří v jeho kouzlo!
Dee Autor Dee