O zoubek víc

Úvodní stránkaO zoubek víc
16.leden 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Výchova, Zdraví
"S dětmi je pořád co řešit.", říká s oblibou jedna má kamarádka a já si na to vždycky vzpomenu, když mě v životě toho našeho Drobka něco nečekaně překvapí. Teď momentálně žasnu nad tím, jak dlouho můžou růst první zuby! Co zuby, to jsou opravdu jen zoubky. Nenápadně zkouší mou trpělivost. Každé ráno žádám svou dcerku, jestli by na chvilku neotevřela pusu. Zazní "Aaaaa". Umí to. Prohlédnu celou pusu, ale pořad ještě nic. Pořád ještě některý chybí a některý teprve roste. My se jich snad nedočkáme. Vlastně by růst zoubků ani tak nevadil, kdyby tenhle urputný boj tak nebolel! Zrovna minulý týden měla má dcera najednou teplotu a průjem. Byla rozmrzelá a plačtivá. Hádali jsme se s manželem, co to bude. On to jistě nepřizná, ale světe div se, já vyhrála- byl to zub. Zuby jsou prostě neřádi.

Růst zoubků

Věděli jste, že první zárodky zoubků se vytváří ještě v děloze? Po porodu už je jejich růst velice individuální. Většinou se poprvé objeví kolem 6. - 8. měsíce, ale v některých případech tomu může být i dříve v období prvního trimestru. Miminko slintá a stále se snaží mít v puse ruku (svou nebo i mámy) či jiný předmět, kterým si při ožužlávání masíruje dásně právě tam, kde poroste zub. Jak můžete dětem pomoci?

Rady proti bolesti

Myslím, že docela dobré jsou Gely proti bolení zubů, Kousátka, Mrkev či jiná tvrdší zelenina ( může být i zmrazená) nebo chleba. Dále pak studené obklady na tváře nebo samotné dásně, šalvějový čaj, éterické masážní oleje, fialkový kořen nebo nakonec samozřejmě i lék proti bolesti. Je to na vás- na trhu je variant více, vyberte si sami tu, která bude vyhovovat vaším podmínkám, požadavkům i filisofii.

Jak o zuby pečovat?

S růstem prvních zoubků přichází i péče o ně. Na začátku stačí vytírat ústní dutinu navlhčenou gázou, potom můžete použít gumový kartáček na prst a nakonec zhruba kolem jednoho roku přichází na řadu dětský kartáček. Důležitá je jeho velikost, tvar i tvrdost štětinek. Nebojte se správný typ promyslet. Co se týče zubní pasty, volíme pouze dětskou s co nejmenším obsahem fluoridu. Ten může v nesprávném množství dětskému organismu jedině uškodit.

Jak na to, aby čištění zubů děti bavilo?

Jako první můžete vyzkoušet básničku: Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy. Vlevo, vpravo a pak vzadu, horní a pak spodní řadu. Ať jsou bílé jako sníh, Ať má každý radost z nich. V našem případě zabírá, když si čistíme zuby spolu nebo když vidí někoho (ideálně jiné dítě), jak si čistí zuby na obrázku nebo v televizi. Vřele doporučuji spojit čištění zubů s nějakou hrou, my teď například používáme sluneční brýle. Vezmu si je na sebe a zkouším dělat, že dceřinu pusu přes tmavé brýle ani nevidím. Trefuji se naschvál kartáčkem jinde po obličeji, ale jakmile brýle sundám, už zase vidím a čistím své ratolesti zoubky, co to dá. Dobrou zábavu z čištění zubů mohou udělat i přesýpací hodiny nebo plivání pasty do vody. Jistě na něco přijdete. Jen, prosím, nezapomínejte čistit zuby dvakrát denně a předškolním dětem zuby vždy dočístit a zkontrolovat. Správnou techniku jsou prý schopné děti zvládnout až na začátku školní docházky (některé dokonce až ve věku kolem 10ti let). Starejte se o zoubky vašich ratolestí, zvlášť v době, kdy to ješte sami neumí. Tato péče se vám mnohonásobně vrátí. Zvláště pak pokud svou pozornost zaměříte i na to, co děti jí a pijí v průběhu dne. Uvidíte, jak se vám k zubaři s nimi půjde hnedle snáz.
Dee Autor Dee