O porodu

11.září 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Ženy
Tak nějak se to sešlo a je už těch kulatých maminek kolem tolik, že se o tom prostě nedá nenapsat. Nevím, jak to máte vy, ale mně snad všechny ženy přišly placaté do té doby, než jsem otěhotněla. Jakmile se to však stalo, svět se mi zdál najednou JINÝ...a to jsem ještě nevěděla jak JINÝ teprve bude, až se mé miminko narodí. Myslím, že existují maminky, které chtějí slyšet o porodu úplně vše a pak jsou také ty maminky, které raději úplně všechno slyšet nechtějí. Já bych se zařadila k té první skupině, ale ostatní ženy v mém okolí mě (nejspíš díky mému křehkému zevnějšku) zařadily do skupiny druhé, což znamenalo, být následně často překvapená děním kolem sebe... Zkusím tedy zajistit, ať vám se to nestane... Ale nebojte se! Jak píší ve většině mých horoskopů, váha je diplomat, takže vás rozhodně nebudu děsit.

Před porodem

Ač se to může zdát zbytečné, doporučuji předporodní kurz. Můžete zvolit i rychlokurz, který by mohl znamenat klidně jen jedno setkání, to už je na vás, ale musím přiznat, že mě pomohl moc. Uklidnilo mě to, že jsem věděla: kdy a kam do porodnice dorazit, kde budu ležet, pochodovat či úpět při kontrakcích, co vzít s sebou (vezměte si pro sebe mimo jiné i teplé ponožky). Znala jsem polohy, ve kterých můžu kontrakce přečkat (doporučuji si je vyzkoušet ještě, když jsou bolesti slabší), taky jsem věděla, jak mám dýchat (tzv. povrchní dýchání) a tlačit (musíte tak, jako když tlačíte na záchodě), což se ukázalo jako velmi užitečné a taky jsem věděla, o co můžu požádat, kdyby už mi bylo vážně zle.
O porodu

Jídlo, pití, horká voda?

Co se týče jídla, jsou na to různé názory- některé maminky se předtím ještě klidně nají, jiné si dají jen banán nebo hroznový cukr, dobrý byl energetický nápoj. Já se najedla a pak mi z toho bylo zle, takže nejspíš uvidíte samy. Každopádně bych to raději nepřeháněla. A horká voda? Některé kamarádky si to moc chválily, ale mně horká voda na záda moc dobře neudělala.

Nadstandardní péče

Chtěli jsme si zaplatit "nadstandardní porodní pokoj", kde byla i parádní vana, kam jsem si představovala, že se naložím, až přijdou první kontrakce. Byl v ten den obsazený. Co k tomu dodat? Prostě na to raději nespoléhejte, "porodní nadstandard" si po pravdě moc neužijete a to že jsem nakonec neměla ani nadstandardní klasický pokoj jsem v závěru jedině ocenila. Potkala jsem tam dvě skvělé kamarádky maminky, které jsou mi oporou dodnes, ale nemusela jsem mít o své miminko obavy, když jsem se vzdálila do sprchy nebo jinam. A je vás na to víc- zvlášť, když přijdou poporodní splíny, nejde kojení nebo si nevíte rady s dokrmováním. Člověk na stejné lodi se hodí, to mi věřte!

Tatínek u porodu?

ANO, ANO a zase ANO! Prosím vás, pokud řešíte, co vaše drahá polovička všechno může u porodu vidět, zapomeňte na to. Věřte, že bude sledovat hlavně vás. Pro chlapy je porod kolikrát snad i více stresová záležitost než pro samotné ženy. Vidí, že prožíváte bolest pro společný nový život, jsou toho součástí, ale nemůžou vám s bolestí pomoci. Zaručuji vám, že i ten nejtvrdší chlap bude kolem vás běhat s ručníkem a otírat vám čelo nebo dávat napít. Navíc nebudete mít ostych ho o cokoliv požádat, já se bála o něco poprosit, abych neobtěžovala, ale s manželem už jsem měla jistotu, že on to kdyžtak zařídí. A pak, vždycky když ta kontrakce odezněla a já se o něj mohla opřít, byl to neuvěřitelný pocit bezpečí a sounáležitosti. Nemluvě o tom, jak je prospěšné vzhledem k budoucímu fungování rodiny, aby chlap viděl, čím vším si žena musela při porodu projít.

Jak pomoci při kontrakcích

Určitě neležte, ať se miminko s pomocí gravitace snadněji posouvá směrem dolů. Zkuste hodně pít, ať nejste dehydrovaná. Na začátku mi dost pomáhal i míč, o který jsem byla opřená a pěkně jsem prodýchávala každou kontrakci. Od manžela potom bylo skvělé, když mi při bolesti masíroval či mačkal záda (měla jsem zádové bolesti). Vyzkoušejte si různé polohy, zkuste sedět, klečet, stát, ale určitě je dobré se něčeho držet... Žebřiny na porodním sále se staly na chvíli středem mého vesmíru.

Alternativy

Zkuste olejíčky, hudbu, vůni, homeopatika i jiné. Cokoliv, co vás v onen den uklidní, bude určitě dobré. Jen to, prosím, řádně zvažte předem. Je krásné pokud chcete rodit v rodinném prostředí nebo do vody, ale kdybych jednu z těchto variant zvolila já, má dcera by tu nejspíš nebyla. Vím, že nemocnice nebývá tím nejpříjemnějším prostředím, ale jistě vás zbaví obav, zda je miminko v pořádku, zda děláte to, co máte, zda se dokážete rozkojit atd. Zkuste lékařům i sestrám důvěřovat. Myslím, že vaše důvěra a spolupráce se odrazí i na jejich jednání.

Strach z porodu

Já se taky porodu bála, všechny maminky se bojí, je to přirozené. Nezapomeňte vše říkat i sestře nebo manželovi a "klidně si zazvoňte", pokud budete potřebovat pomoct. Tito lidé jsou tu od toho, aby se o vás v onen den postarali, zvlášť pokud jste na pokoji sama. A když by vás přeci jen přepadla úzkost, představte si své miminko, že už bude konečně tady. Jen ještě tenhle boj (který, i když vám bude připadat nekonečný) musíte SPOLU VYBOJOVAT a už budete vedle sebe napořád! Myslete na to, že každá kontrakce pomáhá miminku se posunout dál a dál, až konečně přijde slastné blaho, kdy ho budete držet v náruči. Pro své dítě to každá maminka dokáže, i vy! Budete skvělá máma, však tento váš zájem vás k tomu již předurčuje.
Dee Autor Dee