O očkování a nebo neočkování?

Úvodní stránkaO očkování a nebo neočkování?
26.duben 2016 od Radush v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Imunita, Zdraví, Životní styl
Troufám si říct, že v životě každého rodiče někdy přijde chvíle, kdy váhá nad správností svého rozhodnutí, kterým může ovlivnit své dítě. Ať už se tato úvaha týká stylu výchovy, toho co bude nebo nebude jeho ratolest jíst či oblékat. Zdaleka nejtěžší rozhodnutí však souvisí s kroky, které mají dopad na to nejdůležitější, co každý z nás má, tedy zdraví. Rodiče tak nenesou odpovědnost pouze za zdraví vlastní, ale i za vitalitu svých ratolestí. Samozřejmě, že všichni chceme pro své děti to nejlepší, ale přiznejme si, někdy může být těžké zvolit právě to, co nejlepším je. Mezi myšlenkami, o kterých můžeme často uvažovat i vzhledem k poměrně hlasité a již několik let probíhající diskuzi, patří volba, zdali dát nebo nedat své dítě očkovat. Pokud patříte i Vy stejně jako já mezi laickou (medicínou nepolíbenou) veřejnost, věříte si, že jsme dost kompetentní o tomto rozhodnout? Jste si jisti, že pokud se vydáte cestou zjišťování všech pro a proti, naleznete skutečně věrohodné informace? Není to tak, že to, co například na internetu hledáme, i skutečně najdeme? A jste připraveni nést případné následky své volby? Toto byly otázky, které poměrně delší dobu zaměstnávaly i mou hlavu a pokud jsem měla k nějakému konkrétnímu stanovisku dojít, uvědomila jsem si, že to jsou právě ony, které mi v tom mohou pomoci.

Očkovat?

Možná se už teď sluší a patří říct, že já jsem své děti očkovat dala. Třeba již právě zde, tímto přiznáním odradím některé čtenáře od seznámení se s dalšími řádky. Toto riziko však unést dokážu. Riziko, jehož zvládnutí jsem však vyhodnotila jako nad mé síly, je právě to svým dětem očkování odmítnout. Jak asi teď již tušíte, nepatřím mezi tzv. alternativní maminky, ale také pravdivě hlásím, že ani slepě nedůvěřuji všemu, co se na nás ze všech stran hrne. Než - li svým dětem dám něco k jídlu, zkontroluji, co to obsahuje. Nelituji ani času k přečtení složení jednotlivých druhů kosmetických přípravků a jsem otevřená různým radám, jak vychovávat dítka v souladu s tím, jak to možná s námi matka příroda kdysi myslela :-) Například děkuji osudu, že jsem svá dvojčátka mohla porodit přirozeně, netoužila jsem i přes určité obavy po císařském řezu, kojila jsem plně naše dvojčátka do půl roku a ráda v tom nyní již s příkrmy budu pokračovat dále.

Důvody?

Nekladu si za cíl v tomto článku vyjmenovat důvody, proč se pro očkování rozhodnout, ani rizika, se kterými je nutné případně počítat. Musím si totiž chtě nechtě připustit, že zorientovat se v tomto těžkém tématu je mimo mé schopnosti. Mým přáním je vyjádřit zde myšlenky, kterými se někteří rodiče zabývají. Troufám si říct, že těch, kteří nejsou zapřísáhlým stoupencem ani odpůrcem očkování, je nejvíce. Klidně mne opravte, ale dospěla jsem k tomuto zjištění po krátkém průzkumu v mém okolí :-) Závěrem nebudu však mluvit za ně, ale pouze za sebe. Mé rozhodnutí očkovat je podpořeno skutečností, že mnohokrát jsem byla svědkem zázraku lékařské vědy, také zde máme nepopiratelné důkazy, že od té doby, co probíhá plošné očkování vymizely mnohé kdysi obávané nemoci a jsou tu i dlouholeté studie na toto téma. Opomenout nemůžu ani mnou obávané riziko, že neočkované dítko může případně nakazit i někoho, kdo ze zdravotních důvodů být očkován ani nemůže. Jejejej,..... jako bych vás odpůrci očkování na dálku slyšela, jak každý z těchto bodů vyvracíte. A víte co, respektuji vaše právo to dělat. Vím totiž, že i vy stejně jako já, jste vedeni přáním, udělat pro své děti to nejlepší. Jen jste si zodpověděli jinak otázku: Čeho se bojíme více, očkovat nebo neočkovat? Právě tehdy jsme každý z nás došli k jinému závěru. A proto, že jde o naše děti a naše přesvědčení o tom, co je pro ně to nejlepší, budeme si za tím stát. A o tom přeci rodičovská láska je, nebo ne? :-)
Radush Autor Radush