Nová pravidla v evropském hokeji pro sezonu 2014/2015

Úvodní stránkaNová pravidla v evropském hokeji pro sezonu 2014/2015
24.listopad 2014 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Hokej, Sport
Už v průběhu loňského Mistrovství Světa v ledním hokeji představila Mezinárodní Hokejová Federace (International Ice Hockey Federation – IIHF), změny, které se pro novou nadcházející sezonu budou týkat všech evropských soutěží. Všichni hráči, trenéři i rozhodčí byli na tato pravidla pravidelně upozorňováni. Cílem pravidel bylo primárně zajištění plynulejší hry a podpoření útočných mužstev. I naše hokejová Extraliga je už několik kol v pohybu a hráči se museli změnám přizpůsobit. Změn je hned několik, ale 2 jsou pro hráče zásadní.

Zkrácení středního pásma

Rozměry kluzišť zůstávají stejné, jako v předcházející sezoně. Došlo ale k výraznému posunutí modrých čar, tedy obraných a útočných pásem. Každá modrá čára se musela posunout o více než 1,5 metru od zadního mantinelu směrem ke středu hřiště. Tím se zkracuje střední pásmo, ale útočné je rozšířeno. Útočící mužstva budou mít tak více prostoru pro kombinaci a větší možnost udržení útočného pásma. IIHF se inspirovala velikostí pásem v NHL.

Hybridní icing

Hybridní icing je pravidlo, které je také inspirováno zámořskými pravidly. V loňské sezoně, když byl puk nahozen z vlastní poloviny a bez doteku přejel až za branku soupeře (pokud neprošel brankovištěm), bylo odpískané zakázané uvolnění. V letošní sezoně je zakázané uvolnění posuzováno podle toho, který hráč má větší pravděpodobnost dojet k puku, jako první. Pokud to bude hráč útočícího mužstva, zakázané uvolnění se pískat nebude, pokud by měl být první u puku obránce, rozhodčí hru přeruší. Pokud bude situace vyrovnaná, rozhodčí má právo odpískat icing, aby zamezil případnému střetu při souboji o to, který z hráčů se dotkne puku dříve. Při takovém souboji je totiž vyšší riziko zranění, protože hráč by se soustředil jen na puk a nikoliv na soupeře.

Jaká další pravidla byla zavedena?

Hybridní icing a zkrácení středního pásma jsou stále dvěma pravidly, o kterých se mluví a píše nejvíce. Současně s nimi ale vstoupila v platnost i další. Sevření kotouče rukou po odpískání je nutné ocenit dvouminutovým trestem. Také platí i góly, které se dají do mírně posunutých branek. Podmínkou je, aby oba brankové kolíky byly v ledu i v brance. Mírné posunutí pak nebude vadit. Při trestných stříleních letos není možné udělat otočku kolem osy. Při vhazování v útočném pásmu se musí na buly stavět jako první útočící hráč, doposud pravidla hovořila opačně. Ani rozhodčí se změnám nevyhnuli. Kromě jmenovek mají na zádech jen čísla. Celý okruh rozhodčích v české Extralize navíc před letošní sezonou prošel výraznou generační obměnou.
Magda Autor Magda