Nepál – co musíte vidět!

Úvodní stránkaNepál – co musíte vidět!
3.červen 2015 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Zahraničí
O Nepálu hovoří mnoho cestovatelů jako o srdeční záležitosti. Říká se, že pokud člověk tuto zemi navštíví, chytne ho a už nepustí, takže má člověk neustálé nutkání se sem vracet. Není divu: Nepál přitahuje magickými místy, osmitisícovými vrcholky a především atmosférou silné kultury, kterou prý nemůžete zažít nikde jinde na světě. Patříte mezi dobrodruhy a hledáte nový cíl cesty? Přinášíme vám přehled top 5 nepálských míst.

1. Hlavní město Káthmándú

V hlavním městě určitě přistanete, pokud do Nepálu míříte. Určitě si na jeho návštěvu vyhraďte nejlépe 3 dny. Káthmándú má asi milion obyvatel a jeho atmosféra vás úplně pohltí. Město slouží jako základna, odkud se vyráží na treky do hor, takže zde seženete úplně vše. Pravda je, že co se týče historických skvostů, nemůže město plně cestovatele uspokojit. Je to zejména kvůli nedávným zemětřesením, při kterých byly i zcela zničeny historické skvosty města jako je devítipodlažní věž Dharahara, Starý královský palác aj.
Káthmánd
 

2. královské město Patan

Královské město Patan se nachází v údolí Káthmándú a i když má přes 150 000 obyvatel, působí klidně a pohodově, ostatně jako celá řada dalších míst v této zemi. V Patanu si můžete prohlédnout historické chrámy, zajímat by vás mělo především skvostné náměstí Durbar a jeho okolí. Najdete zde také i proslulý Zlatý chrám.
Patan

3. Malebné městečko Pokhara

Třetím městem, které nesmíte při návštěvě Nepálu minout, je Pokhara. Neláká na historii, ale na atmosféru. Himalájské vrcholky jsou od města vzdáleny zhruba 20 km, město navíc leží u jezera Phéva Tál – budete si připadat jako v pohádce. Jednou z největších atrakcí města je Pagoda míru, pokud k ní vystoupáte, dostanete odměnu v podobě úchvatného výhledu na jezero i Himaláje.
Pokhara

4. Rodiště Buddhy - Lumbini

Buddhismus patří mezi hlavní nepálská ale třeba i indická náboženství. Víra je pro Nepálce velice důležitá, a proto své bohy ctí velmi vroucně. Při návštěvě Nepálu se s úctou setkáte téměř na každém kroku. Nejvíce však právě v Lumbini – v místě, kde se prý narodil Buddha. K zajímavým místům zde patří Ašókův sloup, posvátné jezírko, věčný plamen míru a mnoho dalších. Místo je jedním z nejposvátnějších, a proto je zde třeba se chovat uctivě!
Rodiště Buddhy

5. Treky

Pokud míříte do Nepálu, měli byste podniknout výpravu do hor. Nemusíte hned absolvovat výšlap na osmitisícovku, to opravdu zvládne jen málokdo, ale v doprovodu místních se můžete vydat například na trek kolem Annapuren. Pokud nejste úplně fyzicky zdatní, nepouštějte se do žádných dlouhých výšlapů, hory dokáží být zrádné! Existuje ještě mnoho dalších míst, které Nepál nabízí. Určitě byste měli také navštívit místní vesnice, jedině zde poznáte, jaký je skutečný Nepálský život...
Magda Autor Magda