Neopakovatelná kouzla Benátek

Úvodní stránkaNeopakovatelná kouzla Benátek
7.prosinec 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Tip na víkend, Zahraničí
Atmosféra Benátek ležících na severu Itálie je unikátní v mnoha ohledech. S jistotou lze totiž říct, že další takovou jinde nenajdete, a to i přesto, že mnoho dalších měst, jako třeba Amsterdam nebo Petrohrad, k nim bývá přirovnáváno. Obě města jsou sice krásná, nicméně Benátky jsou opravdu jen jedny. Přestože je tu poměrně draho a zdejší kanály občas nevoní, působí na turisty jako magnet. Popravdě není se jim proč divit. Historie Benátek sahá pravděpodobně až do 5. století našeho letopočtu, kdy se tu usadil kmen Venetů. Odtud také pochází italský název Veneto. Z původní osady se postupně vyvinul přístav, který těžil ze své strategické polohy a z ní plynoucích obchodních výhod. Vrchol Benátky zažily v 15. a 16. století, kdy se staly rovněž centrem umění. Poté sláva republiky spíše upadala v souvislosti s neustálými tureckými expanzemi, až pokles významu vyústil v obsazení města Francouzi. Po porážce Napoleona připadly Benátky k Rakouskému císařství až do roku 1866, kdy se na základě hlasování občanů připojily ke sjednocené Itálii. Vzhledem k důležité roli v dějinách můžeme ve městě narazit na mnoho historických památek. Ty nejslavnější z nich lze navštívit v okolí náměstí svatého Marka, které nese jméno po slavném světci, jenž se stal patronem města. Jeho ostatky se v 9. století podařilo benátským kupcům za použití lsti ukořistit a přivézt z tehdejší Konstantinopole. Na počest tohoto světce byl vystavěn kostel svatého Marka, na jehož místě později vyrostla dokonce bazilika. Její návštěva je nezapomenutelným zážitkem a lze jí srdečně doporučit. Jen pouhých několik kroků od chrámu svatého Marka se nachází Dóžecí palác, který sloužil od 14. století jako rezidence benátských dóžat. Je postaven v duchu gotické architektury. Od roku 1923 se z jeho krásy může těšit i veřejnost, jelikož byl zpřístupněn jako muzeum. Ročně ho navštíví více než 1 milion lidí.
Dožecí palác
Co by kamenem dohodil od dóžecího paláce, můžete vychutnat pohled na město z ptačí perspektivy. Stačí totiž vystoupat na vrchol zvonice, jež se nachází rovněž na náměstí svatého Marka. Je vysoká 98,5 metrů a nahoru vás doveze pohodlný výtah. Už z výšky si můžete prohlédnout, kam můžete například druhý den nasměrovat své kroky. Podíváte – li se severním směrem, uvidíte ostrovy Burano a Murano. Oba patří mezi turisticky vyhledávané lokality. První jmenovaný je znám jako nejpestřejší ostrov v laguně, jelikož zdejší kanály obklopují domy pomalované jasnými barvami. Murano proslulo jako centrum sklářského průmyslu. Na oba ostrovy se můžete dostat buď městskou lodní dopravou tzv. vaporettem nebo si zajistit některý z hromadných výletů.
Benátky
V Benátkách však nutně nemusíte zrovna navštěvovat žádnou historicky významnou stavbu ani jiná turistická lákadla, abyste cítili, v jak mimořádném městě se nacházíte. Každý kanál, každé náměstí, každá ulička, každý dům, dýchají starobylou atmosférou. Zastavíte – li se na chvilku a zaposloucháte se, zjistíte, že něco je jinak. Možná zprvu nepoznáte proč, ale časem vás napadne, jaké tu vlastně panuje ticho. Zvuky lidského štěbetání a šplouchání moře, tu nepřehlušuje žádný hluk aut. Ta tu totiž nejezdí. Možná právě i to přispívá k výjimečnosti, jež se Benátky těší a kterou okouzlí také vás.
Radush Autor Radush