Nekupujte – adoptujte

Úvodní stránkaNekupujte – adoptujte
1.listopad 2014 od Radush v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Pes
Češi jsou národem pejskařů. Pravdivost tohoto tvrzení dokládá skutečnost, že v České republice žijí takřka dva miliony psů, což nás řadí na samou špičku v celoevropském srovnání. Zhruba 25% všech psích mazlíčků má dokonce i průkaz původu. Jednoduchou úvahou lze tak dojít k myšlence, že každý pátý Čech někdy uvažuje o pořízení tohoto čtyřnohého přítele. Rozumný chovatel by měl zvážit možnosti, které konkrétní výběr zúží. Rozhodně by neměl vynechat tyto otázky:
  • Bude pes žít v bytě nebo na zahradě?
  • Budu mít dostatek volného času, abych se mu mohl věnovat?
  • Jaké jsou mé finanční možnosti?
  • Žijí v domácnosti malé děti?
  • Je k dispozici někdo, kdo mi psa pohlídá v případě potřeby?
  • Jsem ochotný počítat i s tím, že pes může být jednou nemocný nebo zestárne?
Po pečlivém zvážení přichází fáze výběru. Někteří chovatelé preferují psa s průkazem původu. Je to podstatné zejména tehdy, hodlají – li navštěvovat se svým mazlíčkem výstavy. V opačném případě lidé volí levnější variantu a pořídí psa takzvaně bez papírů. Na řadu často přichází pročítání inzerátů. Mohou vás upoutat na první pohled velice lákavé nabídky s cenou, která je hluboko pod běžným průměrem. Navíc prodejce upřednostní předání nikoli v místě, kde se štěně narodilo, ale například na parkovišti. Neuvidíte tak ani rodiče, ani podmínky, ze kterých pejsek pochází. V těchto případech tedy určitě zbystřete. Může se jednat o štěně z množírny, ve které žijí psi často ve velice špatných podmínkách a jejich jediným účelem je rození štěňat. Fenky jsou tak připouštěny několikrát za sebou, což s sebou nese vysoká zdravotní rizika. O emočním strádání takových zvířat ani nemluvě.
Eliška
Na druhé straně je naopak velké množství opuštěných psů. Nachází se v mnohdy přeplněných útulcích, kde dlouhé měsíce někdy i roky čekají na nového páníčka. Někteří se nedočkají nikdy… Proto zvažte, jaké jsou vaše nároky. Odrazují – li Vás obavy, že pes z útulku může mít poruchy chování nebo špatné zkušenosti z minulosti, zeptejte se personálu, který je s ním v každodenním kontaktu. Jeho rady mohou být skutečně cenné. Velmi užitečné je i strávit určitý čas při společné procházce. Poznáte tak psa mimo prostory útulku. Rozhodnete-li se  dát domov některému z nich, odměnou vám bude pocit, že získáte věrného přítele. Při pohledu do jeho vděčných očí vás zahřeje pocit, že jste podpořili správnou věc. A to je mnohdy opravdu k nezaplacení.
Radush Autor Radush