Nejvyšší čas na ořezání ovocných stromů

Úvodní stránkaNejvyšší čas na ořezání ovocných stromů
13.duben 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Stromy, Zahrada
Nově vysazené i starší ovocné stromy na zahradách potřebují pravidelnou údržbu. Hlavní je především jejich zastřihávání, aby správně rostly a byly dobře živené ve všech částech a plody byly co nejkvalitnější. Řezání ovocných stromů se provádí vždy na jaře, ideálně ještě v období před rašením, ale může být provedeno i těsně po začátku rašení. Právě nyní je nejvyšší čas.

Proč je prořez nutný?

Proč je nutné pravidelně stromky prořezávat a nenechat je volně růst? Růst stromu byste měli mít vždy pod kontrolou a upravovat jejich velikost vzhledem k velikosti vaší zahrady a počtu stromů. Pokud nemáte alej, bylo by zbytečné nechávat stromy růst jak se jim zlíbí. V takovém případě je strom složitý k vyživování. Množství nekrácených větví má velkou pravděpodobnost, že nebude správně živené. Strom je náročnější i na sklizeň.

Vyhnete se jevu střídavé plodnosti

Velmi často se u neprořezaných stromků projevuje jev střídavé plodnosti. Především u jabloní a hrušní, tedy nejoblíbenějších ovocných dřevin na dřevin na českých zahrádkách. Jednu sezonu sice na stromu bude třeba i nadprůměrná úroda, kterou už několik let nepamatuje, ale v té následující sezoně nemusí být úroda žádná. Strom se totiž v průběhu této sezony vydá z veškeré své energie a příští sezona pro něj bude z hlediska úrody nulová, protože strom se zaměří v sezoně jen na to, aby nabral dostatek nové síly. U neprořezaných stromů se jev střídavé plodnosti opakuje.

Jak prořezat?

Základní radou je, že všechny přebytečné výhonky musí pryč. V opačném případě by strom připomínal koště, což rozhodně nechceme. Nechtěné výhonky zastřihneme jen na větevní kroužek. Základní boční výhonky zkrátíme tak, aby měly maximálně 6 pupenů. Konce všech bočních větví po zakrácení by měly být v jedné rovině. Terminální větev zakrátíme také. Svou velikostí by tato větev měla převyšovat boční větve asi o 10-15 centimetrů. Odměnu po správném prořezání stromků vám bude předpoklad k pravidelné sklizni zdravých a velkých plodin. Dále bude dřevina mnohem snadněji přístupná pro sklizeň a bude také mnohem lépe vypadat. Současné trendy v zahradní architektuře preferují spíše stromky nižšího vzrůstu, ale pravidelně upravované do přesných tvarů. Je třeba myslet i na design, pokud chcete mít opravdu elegantní i svou zahradu.
petr Autor petr