Národní park: Šumava

Úvodní stránkaNárodní park: Šumava
8.listopad 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky parky, Česko, Cestování, Kraje

Největší ze čtyř Národních parků na území České republiky, který se rozkládá na ploše 68 064 ha. Je součástí CHKO Šumava. Hlavním důvodem k zařazení této oblasti do národních památek, bylo zachování jedinečného a nerušeného přírodního společenství.

Národní park Šumava je jedním z největších a nejbohatších komplexů lesa ve střední Evropě. Velmi často se pro ní také užívá pojmenování – Zelená střecha Evropy. Přírodní bohatství je největším pokladem NP Šumava.

Maximální rozmanitost

Národní park Šumava, to jsou hlavně lesy. Obrovské plochy smrkových a bukových porostů, které v určitých místech tvoří i prales. V lesích Šumavy se dá najím mnoho přírodních krás, které jsou chráněné. Vytváří pestrou mozaiku rašelinišť, horských luk, ledovcových jezer i nespoutaných horských říček a řek. Každá část NP Šumava rozhodně má, co nabídnout.

3 zóny

Celá plocha Národního parku Šumava je rozdělena do tří zón. První zóna je nejvíce chráněná. Jedná se o přírodní území, které je ponecháno přirozenému vývoji zcela bez zásahů člověka.

V druhé zóně má dovoleno pracovat správa parku. Ta se snaží o udržení přírodní rovnováhy drobnými zásahy. Zásahy v druhé zóně mají za úkol vrátit vzhled přírody co nejvíce k původním přírodním společenstvům.

Třetí zóna slouží k trvalému bydlení, zemědělství a rekreaci s turistikou. Ovšem pouze v případě, že dané činnosti nejsou v rozporu s principy ochrany přírody.

Ledovcová jezera

Mezi největší lákadla Národního parku Šumava patří ledovcová jezera. Tato jezera vznikala silou ledovců a dokazují, jak velkou sílu ledovce na přírodu působily. Právě svahové ledovce, které se na území nacházely dříve totiž způsobily zahloubení, vyklizení a zahrazení současných pánví, ve kterých vznikla jezera.

Ledovcových jezer je na území NP Šumava v současnosti 8. největším je černé jezero s rozlohou 18,4 ha. Dále lze najít jezera Plešné, Prášilské, Čertovo, Laka, Roklanské, Velké Javorské a Malé Javorské. Šumava patří k nejméně prozkoumaným přírodním územím v České republice. Neustále se tak objevují nové přírodní druhy a krásy.

petr Autor petr