Národní park: Podyjí

Úvodní stránkaNárodní park: Podyjí
25.říjen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, parky, Kraje

Příroda a zajímavosti

Národní park Podyjí byl vyhlášen již v roce 1991. Rozlohou je nejmenším národním parkem na území ČR – necelých 63 kilometrů čtverečních. Je zároveň jediným národním parkem, který se nachází na území Moravy. Konkrétně se nachází podél řeky Dyje na 40 km dlouhém úseku mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Toto území prochází až na rakouskou stranu, kde se Národní park Podyjí mění v Národní park Thayatal.

Flora Národního parku Podyjí

Jako většina Národních parků v České republice, i Národní Park Podyjí tvoří z velké části lesní porost. Konkrétně zabírá 84% plochy. Krom běžných lesních porostů se zde dají najít i velmi vzácné dřeviny, jako například endemický jeřáb muk hardeggský. Celkově je Podyjí velmi bohaté na výskyt flory. Nachází se zde 77 druhů chráněných rostlin, mezi které patří například měsíčnice vytrvalá, brambořík nachový nebo kýchavice černá. Za zmínku stojí i 18 druhů orchidejí, které také v Podyjí můžeme najít. Podyjí díky klimatickým podmínkám patří mezi druhově nejbohatší území ČR.

Nový hrádek
Nový hrádek

Nedotčená kaňonovitá oblast

Zatímco velká plocha Krkonošského národního parku i Národního parku České Švýcarsko, je obydlená, Podyjí je pravým opakem. Jedná se o neobydlenou a lidsky téměř nedotčenou oblast. Toto kaňonovité a meandrovité údolí je lemován mnoha skalními útvary a kamennými moři.

Velké množství takových oblastí u nás i v Evropě bylo zlikvidováno výstavbou přehrad nebo chatovou zástavbou. Aby nedošlo k podobnému zdevastování a nehodnocení takto přírodně bohaté krajiny, byl v roce 1991 vytvořen Národní park, aby zůstala původní krása této oblasti nepoškozena. Národní park Podyjí láká turisty na velké množství zážitků. Výlet do Podyjí si užijete sami i s rodinou. Vyrazit můžete pěšky, autem, na kole, s kočárkem, na vozíku i na koni. Podyjí je pro každého.

petr Autor petr