Nadměrné pocení!

Úvodní stránkaNadměrné pocení!
14.srpen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Zdraví
štítky Léto, Zdraví, Životní styl

Jak proti němu bojovat?

Při současných letních tropických teplotách je téměř nemožné se zcela vyvarovat pocení. Jedná se o zcela přirozený proces lidského těla, kterým se ochlazuje. Bohužel nadměrné pocení nepůsobí dobře na naše okolí, ať už se jedná o známé mapy na oblečení nebo charakteristický zápach potu. Spouštěčem pocení nemusí být jen horko, ale také nadměrná fyzická nebo psychická zátěž, únava a stresové situace. Jak proti pocení bojovat.

Nejčastější volba – antiperspirant nebo deodorant

Antiperspiranty a deodoranty jsou proti pocení nejvyužívanějšími přípravky. Velký vliv nato mají i reklamy v médiích, kde jsou velmi intenzivně propagované. Málokdo si ale uvědomuje, že antiperspiranty a deodoranty jsou 2 zcela odlišné produkty s odlišnou funkcí. Antiperspiranty zabraňují tvorbě potu tím, že uzavírají potní žlázy v místě aplikace. Pot si ale vždy najde pro opuštění těla jinou cestu. Deodoranty řeší jen následek pocení, tedy eliminují nepříjemný zápach potu, ale nijak potním žlázám v produkci potu nezabraňují.

Jídelníček a životní styl má na pocení také velký vliv

Velký vliv na pocení a jeho intenzitu má také jídelníček a celkový životní styl. Začněme životním stylem. Je důležité, abyste byli pravidelně sportovně aktivní. I procházky nebo pravidelné sportovní aktivity velmi pomáhají. Tělo si zvykne na zátěž a nebude se při ní tolik potit. Pokud nebudete pravidelně sportovat a najednou budete muset doběhnout i pár desítek metrů na autobus, tělo spustí nadměrné množství potu. Vyvarujte se stresových situací a pravidelně odpočívejte. I jídlo dokáže být příčinou nadměrného pocení a dokáže pocení i snižovat. Nejprve k příčinám nadměrného pocení. Velký vliv na pocení má konzumace „těžkých potravin“ jako jsou například smažená jídla. Vyhýbejte se ostrým a příliš kořeněným pokrmům s velkým množstvím soli. Omezit byste také měli konzumaci kávy a výrazného černého čaje. Naopak velmi prospěšná proti pocení je šalvěj. Šalvěj totiž dokáže stahovat potní žlázy a tak zmírňuje pocení. Užívat se dá ve formě čajů nebo v tobolkách jako doplněk stravy. Alkohol a cigarety pocení také jen zvyšují.

Pomoci může i moderní medicína

Pocení
Pomocníkem při pocení vám může být i moderní medicína. Konkrétně Botulotoxin, který je obecně označován Botox. Většina z nás zná Botox jen jako způsob plastické úpravy obličeje, zejména pak zvětšení rtů. Pomáhá ale i v případě nadměrného pocení, nejčastěji v podpaží. Aplikace Botulotoxinu do podpaží má za následek obklopení potních žláz, kterým na několik týdnů nebo měsíců zcela zabrání v jejich činnosti. Aplikace je finančně nejdražší, ale výsledkem je naprosto suché podpaží za jakékoli situace.
Magda Autor Magda