Nachlazení – co se děje s tělem a jak mu pomoci

Úvodní stránkaNachlazení – co se děje s tělem a jak mu pomoci
15.únor 2015 od Radush v rubrikách Nové články, Zdraví
štítky Imunita, Zdraví
V období od listopadu do března je naše tělo vystaveno zvýšenému riziku nachlazení a dalších virových onemocnění včetně chřipky či angíny. Lidé se zdržují více uvnitř budov, které jsou ne vždy dostatečně větrané. Větší skupiny lidí v uzavřeném prostoru představují pro bacily hotový ráj.  Časté střídání teplot při přechodu z tepla do zimy navíc způsobuje, že se mnohdy zapotíme, jindy prochladneme. Za těchto podmínek je vyšší pravděpodobnost, že se virům podaří narušit náš imunitní systém. V dnešním článku bychom se rádi věnovali tomu nejběžnějšímu onemocnění, jakým je nachlazení. Bývá doprovázeno různě intenzivní rýmou, kašlem a mnohdy i teplotami. Co se ale v těle děje? A proč reaguje právě takto? Toto jsou otázky, na které se budeme snažit najít odpověď během následujících řádků.

Rýma

Kromě dýchací funkce slouží nos též jako určitý filtr, jenž nás chrání před škodlivými vlivy z okolí. Pokud je však napaden viry, které se usadí na nosní sliznici, snaží se jim bránit. Nos se překrví, což způsobí pocit jeho plnosti. Zamyslíme – li se nad tím, jedná se o velice důmyslný systém, kterým se tělo snaží zamezit pronikání virů do dalších částí těla. Oteklá nosní sliznice totiž začne produkovat tekutinu, která nápadně připomíná vodu. Ta má za úkol škodlivé viry vyplavit. Během několika dnů se „voda“ zahustí a hleny začnou měnit barvy od bílé, žluté až po zelenou. Toto stádium je způsobeno tím, že v nose začnou působit škodlivě i bakterie, se kterými se za běžných okolností dokáže zdravé tělo vyrovnat. V drtivé většině případů se tělo vypořádá s rýmou do sedmi dnů. Odtud pochází pořekadlo, že neléčená rýma trvá sedm dnů a s lékařem týden. S rýmou také souvisí časté bolesti hlavy, kterou jsou způsobeny tím, že se prokrvením roztahují cévy a hleny plní dutiny, jenž tlačí na nervy.

Kašel

Dochází k němu při sestupu infekce do průdušek, které se snaží bránit tím, že jí vykašlávají. Kašel je proto v prvním stadiu suchý a dráždivý. Napadené průdušky později reagují na infekci tvorbou hlenu. Ten je následně vykašláván, čímž kašel přechází do vlhké fáze. V případě, že se nachlazení poctivě a důkladně neléčí, může dojít k zánětu průdušek. Jejich sliznice zduří, nahromadí se hlen, kterého se dýchací ústrojí snaží zbavit usilovným dráždivým kašlem. Ještě větší rizika jsou spojena s tím, pokud infekce sestoupí z průdušek rovnou do plic. Dochází k závažnějšímu onemocnění pod názvem zápal plic, k jehož léčení je třeba navštívit lékaře.

Zvýšená teplota nebo horečka

Zvýšení teploty je reakce organismu, který se snaží zbavit infekce, protože vyšší teplotu než je 37,5 stupně mikroorganismy nesnášejí dobře. Mírně zvýšenou teplotu do 38 stupňů považujeme za užitečnou. Vyšší teplota už je nazývána horečkou, která tělo unavuje, a proto se snažíme jí snížit pomocí antipyretik nebo například zábalů. Dlouhotrvající teplota nad 41 stupňů poškozuje nervové buňky a sráží krevní bílkoviny. Je proto skutečně nebezpečná.

Jak se proti nachlazení bránit

Jezte dostatek vitamínů obsažených v ovoci a zelenině. Doporučuje se zvýšit zejména přísun vitamínu C, který poskytuje zejména šípek, černý rybíz, růžičková kapusta, pomeranč, pomelo nebo kiwi. Pro imunitní systém jsou důležité také bílkoviny. Ty jsou obsaženy v mléčných výrobcích, bílém mase a luštěninách. Množení virů potlačuje česnek, šalotka, pórek a pažitka. Mnohdy nedoceněn je význam zvýšeného příjmu tekutin, jejichž prostřednictvím tělo následně vylučuje škodlivé látky. Důležitý je také odpočinek a dostatek spánku.
Radush Autor Radush