Na zahradu bazén nebo koupací jezírko?

Úvodní stránkaNa zahradu bazén nebo koupací jezírko?
8.červenec 2015 od Magda v rubrikách Bydlení, Hobby a zahrada
štítky Bydlení, Česko, Zdraví, Životní styl
Užít si koupání v klidném a příjemném prostředí na vlastní zahradě patří k nejlepším způsobům, jak strávit odpoledne v horkých letních dnech. Pokud si tento způsob relaxace chcete také užívat, máte na výběr ze dvou základních možností. První způsob je ten, že si na zahradu necháte postavit bazén a užijete si koupání v bazénu. Druhou možností je realizace zahradního koupacího jezírka. Který způsob je lepší? To se nedá jednoznačně říci a rozhodnutí je jen na vás. Abyste se ale dokázali správně rozhodnout, měli byste znát přednosti a charakteristiku obou dvou druhů. A právě charakteristika koupacích zahradních jezírek a bazénů je námětem dnešního článku.

Začneme s bazény

Asi není pochyb o tom, že na českých zahradách jsou ke koupání stále populárnější bazény, než koupací jezírka. A tak s bazény začneme. Výhodou bazénů je, že v současné době je na trhu nabízeno hned několik druhů. Bazény jsou kovové, z plastu, betonové, nadzemní, podzemní a mnohé další. Jen u zabudovaných bazénů v zemi je zapotřebí věnovat větší pozornost přípravě podkladu a pak i následným úpravám ploch okolo bazénu samotného. Přípravy ale příliš starostí a přemýšlení nezaberou. Samotný bazén ale nestačí a je zapotřebí ještě nakoupit příslušenství, jako jsou filtrace, vysavače, čistící prostředky a prvky bazénové chemie. Filtrace, ohřev nebo vysavač neustále znamenají náklady navíc, protože odebírají elektrický proud. Neustále musíte kontrolovat kvalitu vody, zejména pak množství oxidační látky (nejčastěji chloru) a hodnotu pH. Tyto hodnoty se upravují bazénovou chemií a ta stojí každoročně několik set korun. Bazény mají tedy vyšší provozní náklady.

Jezírka a jejich přírodní vzhled

Jedno je jisté, zahradní jezírka nikdy nezkazí a ani nenaruší vzhled zahrad. Jsou totiž zcela přírodního charakteru. Bazény v některých typech zahrad naopak mohou působit rušivým dojmem. U zahradního jezírka je na rozdíl od bazénu více prací při jeho zařizování a také více plánování. Je zapotřebí připravit správnou díru, připravit podloží a vybrat správnou hydroizolaci. Také je důležité, jak a čím bude jezírko osazeno. Je přirozené, že se ve vodě šíří řasy. Proto je vhodné jezírko rozdělit na 2 části – koupací a čistící. Čistící část by neměla být tak hluboká a měla by skýtat prostor pro čištění jezírek a zakořenění řas. Koupací část by měla být naopak hlubší, než 1,5m a ta by měla zůstávat čistá. Vybavením jezírka už při jeho založení si ušetříte práci při jeho čištění. Pokud vybavíte jezírko rostlinami, které budou udržovat rovnováhu živin ve vodě, nebudete mít s údržbou žádné starosti. Naplánování a vybavení jezírka je ovšem složitý úkol, liší se velikostí jezírek, umístěním, i průměrnou teplotou v oblastech ČR. Pokud nemáte v této oblasti dostatek zkušeností, je vhodnou volbou obrátit se na profesionály.
Magda Autor Magda