Na zahradě nejlíp

Úvodní stránkaNa zahradě nejlíp
2.červen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Výchova, Ženy
Na přání jedné mojí kamarádky dnes píši článek o tom, co vše je možné dělat s dětmi na zahradě. Soudě dle mé dvouleté dcery, největší zábava na zahradě je s vodou, hlínou, kamínky nebo pískem. Takže pokud chcete své děti venku opravdu zabavit, měli byste být připravení na to, že mohou být špinavé, mokré, mít ve vlasech hlínu a taky na to, že ještě doma na zem vyklepete z bot malé kopečky písku. Ale za tu legraci to stojí!

Voda

V prvé řadě bych využila dětský bazének, napustíte jej vodou (nebo i bez vody), zaházíte barevnými balónky a věřte, že pokud k tomu přidáte ještě naběračku, kyblík nebo malou síťku na ryby, máte minimálně na hodinku o svou ratolest postaráno. Bazének také můžete napustit teplou vodou, přidat hodně pěny, kyblíky a houby na mytí- kluci určitě ocení tuhle super myčku aut. Myslím, že zalévání květin nebude v tomto věku ještě typicky ženská záležitost. Využijte tedy i vy, co máte malé prince, drobných kelímků a kyblíku s vodou, odkud může vaše dítě běhat různě po zahradě a zalévat všechny květiny, co jsou nablízku. Stejně tak je možné použít sklenici nebo jinou průhlednou nádobu, kterou naplníte vodou. Vedle do misky pak připravíte barevné předměty, kamínky, malé hračky, plastová zvířátka, prostě cokoliv, co zůstane u dna. Vaše dítě pak může svůj podvodní svět nejen pozorovat, ale třeba i (se zavázanýma očima) rozlišovat, čeho se právě pod vodou dotýká.

Písek, hlína, kamínky

Jako skvělý nápad mi přijde, když velké plastové umyvadlo nebo jiný podobný box (existují i tzv. vodní stoly) využijete k tomu, aby si tam mohly vaše děti vytvořit nové prostředí pro hru. Stačí, když zasypete dno pískem, můžete přidat i hlínu a nějakou květinku (pokud ji tím nevystavíte ohrožení života), zalijete trochou vody (chcete-li podmořských svět, dejte vody poněkud více), vybavíte většími kameny, větví nebo klacky, šiškami, kamínky. Až budete mít vše připraveno, pozvěte na prohlídku svého miláčka, aby prostor zabydlel ať už dinosaury, malými auty, drobnými hračkami či různými panďuláky. Je to krásná hra s nesčetným množstvím variant. Písek, hlína i kamínky se dají rovněž využít k vytvoření dráhy pro auta, k postavení velké hory, kde mohou bydlet květiny nebo k sesypání kopečku, kde mohou závodit auta. Nezapomeňte, že písek se dá také přesypávat sítem a mohou se v něm schovat různé hračky, resp. poklady.
Na zahradě nejlíp

Co dalšího mohu doporučit?

Moc se mi líbí, když na některých hřištích zahlédnu tabuli a křídy. Kreslit venku a ještě na tabuli, no to je paráda! Když učím děti soukromě, mám ve své třídě taky tabuli- jsou tací, kteří se mě i několikrát za hodinu zeptají, zda by na ni nemohli alespoň chvíli kreslit. Ve škole se k tomu jen tak nedostanou. (V obchodech se dá sehnat i barva, kterou můžete potřít jakoukoliv plochu a vytvořit si tak "svou vlastní tabuli" nebo spíš tabuli vašich dětí.) Když jsme u té stěny na hraní nebo plotu, ještě mě napadá, můžete na ni přidělat i plastové lahve, kterým ustřihneme dno nebo do nich např. z boku uděláte díru, misky či jiné nádoby. Důležité je, aby jimi mohla protékat voda, jen je správně naklonit a voda poteče po stěně tam, kam si jen budete přát. Nemám vyzkoušeno, ale zahlédla jsem obrázek na internetu a myslím, že pokud budou moci děti láhvemi ještě hýbat a poslat proud vody i směrem jinak, bavilo by to i mě! Nebojte se experimentovat a co víc, pozorujte své děti, samy vám napoví, co je baví nejvíc! TIP na závěr: Zkuste do větší nádoby s vodou ponořit zvířátka nebo malé hračky z umělé hmoty, nechte je takto zamrazit a následně vyklepněte ledovou kostku plnou tajemství. Dětem pak do ruky můžete dát starou injekční stříkačku naplněnou vodou se solí (tak se lépe led rozpustí) a taky dětské kladívko. Uvidíte, jak nadšeně budou poklady z ledu dobývat. Je to skvělý nápad, který se dá využít především za horkých letních dní.
Dee Autor Dee