Na kole

14.květen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Tip na víkend
Kolo, kolo mlýnský, za čtyři rýnský. Kolo se nám polámalo, mnoho škody nadělalo. Udělalo?... No, o tomhle kole jsem vám ale psát nechtěla, jen mě ta říkanka napadla, když jsem si opakovala slovo KOLO, kolo, kolo. Tak ale proč vám ji nepřipomenout? U nás doma je teď tohle slovo velmi často slyšet. Opravdové kolo B. sice ještě nemá, odráží se nohama, ale dračí na něm snad ještě víc než na klasickém odrážedle. Pamatuji si, že ještě v loňském roce byla na kole hodně opatrná a taky lenoch. Malé kulaťounké nohy se sotva hýbaly samy o sobě, natož aby k tomu ještě "vezly" kolo. Nemluvě o složitém zatáčení, které vyžadovalo ještě o něco více energie. Letos tedy drandí jedna radost. Rozjede se z kopce, zvedne nohy a pak ... mámě se skoro zastaví srdce, když vidí, jak jede rychle a NEBRZDÍ! Běžím a skoro nedýchám, jen abych ji chytila alespoň za kapuci. A ona piští radostí anebo i stíhá křičet: "Mamí ne, mamí ne!" To, abych ji náhodou nepřidržovala. Jenže já nemůžu jinak, a tak ji jistím co to dá. Lehce a nenápadně se dotýkám toho malého tělíčka za jekotu: "Brzdiii!". Tedy někdy je to legrace a chechtáme se obě (spolu s kolemjdoucími) a někdy tolik ne. Především, když lumpačí moc a někde se odře nebo upadne. Když jsme to vyprávěli mému tatínkovi- opatrnému dědečkovi, okamžitě vyrazil do obchodu a přijel s helmou pro mrňata. Musím př
Na kole
iznat, že s ní jsem o něco klidnější, je to dobrá věc. A i když jsem se bála, jak ji B. nebude chtít nosit, zvládla to dobře a nevadí jí. Vlastně ani neměla jinou možnost, kolo totiž bez helmy už prostě jezdit nechce. Faktem ale je, že modřin a lehkých odřenin tolik neubylo, a to i v případě, že nejedeme na kole, a jen tak si jdeme na zdánlivě klidnou procházku. Mé dítě je totiž malý neposeda a vždy jí nějaké to dobrodružství napadne. Jak by se vlastně mělo vaše dítě venku chovat, aby bylo co nejvíce v bezpečí? Vybrala jsem pro vás několik šikovných rad, kterých by nebylo na škodu se držet.
  1. Naučte dítě chodit za ruku po vnitřní straně chodníku (blíže k domkům a zahrádkám).
  2. Vysvětlete dětem rozdíl mezi silnicí a chodníkem.
  3. Naučte svou ratolest přecházet po přechodu.
  4. Pokud už máte kolo, mělo by odpovídat fyzické zdatnosti vašeho dítěte. Určitě musí mít: brzdy, odrazky, světlo i zvonek.
  5. Oblékejte své děti do výrazných barev, aby byly vždy vidět!
  6. Helma může zabránit úrazu hlavy až v 88%.
  7. Pokud je chodník úzký, nechte dítě jít vepředu, ale vždy v dosahu.
  8. Používejte vždy jen jeden jasný příkaz: Stůj! Počkej! Jdi!
  9. Dítě se chová v dopravním prostředí tak bezpečně, jak se chováte vy. Dávejte mu dobrý příklad.
  10. Předvídejte nepředvídatelné!
Přeji vám co nejvíce krásných zážitků s vašimi dětmi, ať už jste ve městě nebo v přírodě, a co nejméně odřenin. Užijte si jaro!
Dee Autor Dee