Na co si dát pozor, když kupujete auto z bazaru

Úvodní stránkaNa co si dát pozor, když kupujete auto z bazaru
18.listopad 2014 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Nákup
Nákup ojetého vozu sebou pokaždé přináší určitá rizika. Pokud si ale dáte pozor a vyberete si správně, můžete ušetřit nemalé peníze za pozdější opravy. Koupě auta nezávisí pouze na jeho vzhledu, velice důležitá je i funkce motoru či dostačující stav podvozku. Výběru rozhodně věnujte dostatečnou pozornost, nebojte se na cokoli zeptat, sami si všechno pořádně prohlédnout, ověřit či prozkoumat. Přeci jenom – jedná se o vaše peníze!

Karoserie

Jinými slovy: Co vidíte na první pohled - rozhoduje. Karoserie je vnější vzhled auta, který je jedním z nejdůležitějších kritérií a zároveň rozhodujícím bodem, na který byste měli zaměřit svou pozornost. Často se setkáte s mylným tvrzením, že je auto zcela v pořádku – ale není. Prodejce se vám bude snažit nakukat, že auto nemá žádné vady na kráse, ale ve spoustě případů bývají auta v bazarech postižená korozí, kterou se šikovní prodejci snaží zamaskovat nátěry. Nejčastějšími místy pro výskyt koroze jsou prahy a lemy. Rozhodně se kolem auta nestyďte projít a podívat se, zda místo postižené korozí není pouze zbroušeno a zapatláno. Dalším důležitým bodem je kontrola celkového vzhledu – zda auto není někde přestříkané, nebo zda nejsou vyměněné dveře či skla – svědčilo by to o tom, že auto bylo bourané. Malý trik na to, jak poznat, že karoserie auta nebyla poničena kroupami – stoupněte si před vůz, dívejte se na střechu a přitom se pohupujte ze strany na stranu. Pokud byla karoserie poničena, objeví se malé dolíčky, které byste jinak neviděli.

Motor

Motor je srdcem auta – musí správně fungovat. Rozhodně zkontrolujte stav svíček – nesmí být černé. Přesvědčte se, že je motor v pořádku, to znamená, že z něho nikde neteče olej či jiná kapalina – potom by bylo něco špatně. Vyzkoušejte si, jak auto startuje – motor by měl běžet tiše, nikde by nic nemělo klapat, cvakat, skřípat. Máte-li tu možnost, zkontrolujte si rozvodový řemen – nesmí mít velkou vůli a v žádném případě nesmí být starý a popraskaný.

Podvozek

Nebojte se a na auto si zatlačte – díky tomu poznáte, v jakém stavu jsou tlumiče. V případě, že se auto ihned vrátí do polohy před stlačením, jsou tlumiče zcela v pořádku, ale pokud bude auto delší dobu pérovat – houpat se – tlumiče rozhodně v pořádku nejsou. Dále chytněte za přední kolo a zkuste s ním zahýbat do stran, čímž zjistíte, zda má či nemá nějakou vůli. Pokud bude mít vůli, značí to o vymačkaných čepech.

Nejdůležitější rada na závěr:

Zkontrolujte si poznávací značku a především sériová a výrobní čísla, zda opravdu sedí s technickým průkazem. Pozor si dejte na stočené kilometry, jestliže máte jakékoliv pochybnosti, automobil rozhodně nekupujte!  
Magda Autor Magda