Mulčování

Úvodní stránkaMulčování
3.září 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Zahrada, Zahradnictví, Trávník, Péče

Sekání trávy – sbírat do koše nebo mulčovat?

Sekání trávníku je činnost, kterou jistě zná každý majitel rodinného domku se zahradou. Trávník je zapotřebí pravidelně udržovat sekáním, aby vypadal elegantně a byl dobře živený.

Drtivá většina moderních sekaček nabízí kromě klasického sběru do koše také funkci mulčování. Co vlastně mulčování je, vyplatí se na zahrady využívat a kdy? To vše rozebereme detailněji v tomto článku. 

Mulčování
Mulčování

Co je mulčování?

Mulčování je sekání travního porostu, při kterém se strávník neodhazuje do sběrného koše, ale zůstává na ploše trávníku. U většiny modelů sekaček stačí pro mulčování vyjmout sběrný koš.

U některých druhů je zapotřebí do díry po koši nainstalovat speciální záslepku. Sekačky s mulčováním by měly mít nože tvarované tak, aby posekaná tráva zůstávala na ploše trávníku rovnoměrně rozložená, což je velmi důležité. 

Proč mulčovat?

Jaké jsou vlastně přednosti mulčování? Za prvé je sekání mnohem snazší. Při sběru do koše musíte několikrát při sekání koš vyjmout a vysypat jej na kompost nebo do kontejneru na bioodpad. Taková práce je náročná a při mulčování odpadá.

Ovšem posekaný trávník, který zůstává na ploše zahrady má i praktické opodstatnění. Tráva, která zůstane ležet na zahradě, po čase zetlí a vytvoří přirozené hnojivo pro lepší výživu trávníků. Navíc pomáhá lépe a déle udržet vláhu v zemině, která nevysychá tak rychle. Mulčováním pomáháte udržet sytě zelenou barvu trávníku. 

Jak často sbírat a mulčovat?

Sekání se sběrem do koše a mulčováním je zapotřebí pravidelně kombinovat. Ideální je 2x posekat trávník se sběrem do koše a 1x nechat mulčování. Časté mulčování by mohlo na trávnících vytvořit neprostupnou vrstvu „mrtvé“ trávy, která by naopak byla přítěží, protože by bránila prostupu vody a živin. 

Pokud je trávník příliš hustý a vysoký, doporučuje se provádět mulčování na dvakrát. Vždy ustřihnout jen polovinu výšky trávy, aby na ploše nezůstávaly příliš dlouhé listy trav, které se špatně rozkládají.

petr Autor petr