Mrtvé moře je jedinečné, uvidíte

Úvodní stránkaMrtvé moře je jedinečné, uvidíte
27.listopad 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Zahraničí
Představa Mrtvého moře budí v mnoha lidech zvědavost. Proč právě „mrtvé“? Vážně v něm není žádný život? Čím vším se liší od ostatních? Je pravdou, že mne jeho voda bude nadnášet? A má skutečně tak léčivé účinky, jak se tvrdí? Napadla některá z těchto myšlenek i Vás? Dost možná, že ano, viďte. Pojďme nyní společně trochu poodkrýt, jak se věci doopravdy mají. Lze bez nadsázky říct, že Mrtvé moře je světovým unikátem. Jedná se totiž o bezodtokové slané jezero ležící 400 metrů pod úrovní hladiny světového oceánu. Patří mu tak prvenství v žebříčku nejníže položených odkrytých míst na Zemi. Tvoří přirozenou hranici mezi Jordánskem na jedné straně a Izraelem s Palestinou na straně druhé. Zabírá celkovou rozlohu 1050 km2. Je dlouhé 75 kilometrů a šířka se pohybuje v rozsahu od 3 do 18 kilometrů. V některých místech dosahuje úctyhodné hloubky až 380 metrů. Právě tak popisují Mrtvé moře základní geografické údaje. Ale jaká je realita přímo na místě? Břehy Mrtvého moře jsou převážně hornaté a pro turistu toužícím po koupeli spíše nehostinné. Cennou radou proto může být doporučení vyhledat některé ze zdejších rekreačních středisek nebo kibuců.  I místní pláže jsou zde sice pokryté nepřerušenou vrstvou soli, kvůli které oceníte obuv do vody, ale můžete tu využít i pohodlí v podobě sprch se sladkou vodou. Zejména v letních měsících, kdy teploty dosahují pro Středoevropana nesmírně vysokých hodnot, přijde vhod i nabídka slunečníků, které jsou zde pro hosty připraveny. Mezi nejznámější letoviska patří lázně Ein Gedi, Ein Bokek, Nahal Zohar a Metzad Zohar. Již při prvních krocích ve vodě poznáte, že něco je jiné. Tyto domněnky se potvrdí v momentě, kdy se položíte na hladinu. Obvyklý jev, při kterém se potopíte, zde neplatí. Důvodem je skutečnost, že 33,7% obsahu vody je tvořeno právě solí. Pro představu se jedná o desetinásobek množství soli obsažené v obyčejné mořské vodě. Vysoká hustota umožňuje například pohodlné posezení na hladině vody. Značný obsah soli však také zamezuje existenci jakéhokoli života.
Mrtvé moře
V Mrtvém moři se nachází celkem 21 minerálů a stopových prvků, přičemž 12 z nich se nevyskytuje nikde jinde. Zdejší voda působí blahodárně na pleť, revma nebo poruchy dýchacího ústrojí. Bahno z Mrtvého moře je hotový balzám na celou řadu kožních problémů a obecně i na bolest. Na pláži místních letovisek se můžete setkat s pohledem na turisty, kteří si sami na sebe natírají bahenní zábaly.
Mrtvé moře
V souvislosti s Mrtvým mořem však není vše tak idylické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak již bylo zmíněno na začátku článku, jedná se o jezero, ze kterého žádná voda nevytéká. Hlavním přítokem je řeka Jordán, přičemž největší část vody, kterou přivádí, je uměle zadržována v Galilejském jezeře. Přímým důsledkem toho je, že se hladina Mrtvého moře ročně sníží o zhruba 70 cm. Samozřejmě tento nepříjemný trend nezůstal bez povšimnutí a okolní státy již zahájily diskuze, jak situaci napravit. Řešení bude muset zohlednit jednak technologické možnosti, ale stejně tak i ohledy na politické zájmy. Nechcete-li se spoléhat na domluvu v mnohdy neklidném regionu, navštivte Mrtvé moře už nyní. Letenky do Tel Avivu se v současné době pohybují do 5 tisíc korun. Zážitek, který si odtud odvezete, bude stát jednoznačně za to.
Radush Autor Radush