Mona

23.duben 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky
Víte, kdo je Mona? Promiňte, ale na to byste asi nikdy nepřišli. Mona je vymyšlený ptáček mé dvouleté dcery. Je to zábava, vždyť ještě neumí říct mnohá slova a už si takhle vymýšlí. Díky otázkám jsem zjistila, že Mona má modrou barvu a veliká křídla ...

Ptáček Mona

Už je to několik měsíců, co jsem si poprvé vymyslela pohádku o ptáčkovi, který bydlí v dřevěném domku na vysokém stromě. Nikdy si nepamatuji přesně verzi minulou, ale vždycky se děj ubírá stejným směrem. Ptáček se probudí, sní všechny své zásoby a vydá se hledat dobroty jinam. Nejraději má červené kuličky (ty rostou na přízemních keřích podél náměstí v našem městečku). Doletí až k louce, kde stojí malá holčička a kolem ní je spousta takových kuliček. Monu to zláká a slétne na zem blízko k holčičce, která má již skoro plné kapsy kuliček. Ráda krmí ptáčky po cestě domů, takže potřebuje mít velké zásoby. Mona se vůbec nebojí a přihopsá klidně blíž. Když ji dívenka spatří, začne k ní natahovat ruku a ... Nejspíš by většinu z vás napadlo, jak příběh pokračuje- nic překvapivého tam nenajdete. I přesto však mou dceru neuvěřitelně baví pokaždé, když jej vyprávím. Sleduji, jak očima kontroluje moji pusu, abych na nic nezapomněla. Jako kdyby hlídala, abych nezapomněla říci všechna ta důležitá slova a její představa mohla být tak úplná. Představa o ptáčkovi, kterého může nakrmit (většina z nich totiž jinak okamžitě uletí) a na konci příběhu dokonce i pohladit.

Dětská fantazie

Zrovna nedávno jsem se o tomto tématu bavila s jedním ze svých kolegů ve škole, panem učitelem, který učil ještě mého manžela. Zajímalo mě, jak vidí děti on- jsou-li stejné jako jsme byli my a nebo je tomu jinak? Říká, že děti se až tak moc nemění, ale prostředí je jiné a s ním i způsob jejich uvažování a hlavně fantazie, která již nedosahuje takových rozměrů jako dříve. "Čím to je?", ptala jsem se. "Děti tráví více času ve světě již vytvořených představ (počítačové hry) než u knih, kde mohou zapojit svou fantazii a vymyslet si samy, jak by mohl takový černokněžník vypadat. Nebojte se nechat své děti fantazírovat již v předškolním věku. Fantazie rozvíjí emoční inteligenci, soustředěnost a sebeovládání. Je to hnací pohon k novému poznání, proto bychom se ji nikdy neměli snažit nějak omezit nebo ignorovat či dokonce potlačit. Začíná se obvykle poprvé projevovat kolem 18ti měsíců a vrcholí mezi třetím a pátým rokem.
Mona
V předškolním období se vyvíjí společně s hrou a vývojem řeči. Je to nezbytná součást všech her s panenkami nebo vojáky. Někdy se stává, že si děti dokonce vymyslí imaginárního přítele nebo zvíře, které musí brát doma na vědomí i ostatní členové rodiny. Pokud se tak stane, přijměte tuto informaci jako daný fakt a podpořte své děti v jejich představivosti. Mnohdy vám sice budou vzniklé situace připadat více než podivné, ale věřte, že tak, jak rychle se "pejsek Ťapka" nebo "kamarád Lukáš" objevili, mohou i zmizet. Pokud by se však dané představy měnily v noční můry, nebojte se vyhledat odborníka.

Podporujte dětskou fantazii

Stavějte s dětmi hrady z kostek, letadla i auta z lega. Motivujte je ke kreslení a tvořivé činnosti,  dejte jim volnost ve výběru barev i tvarů. Věřte, že děti většinou ví, jakou barvu má sluníčko, ale na jejich obrázku se jednoduše bude lépe vyjímat sluníčko modré. Jak tedy svým potomkům v této oblasti nejvíce pomoci? Čtěte jim a čtěte a čtěte! Vytvářejte společně nové a nové obrazy různých příběhů a dopřejte svým dětem vychutnat si svou fantazii ... dříve než začne převládat rozum.
Dee Autor Dee