Moderní Tel Aviv pulzuje životem

Úvodní stránkaModerní Tel Aviv pulzuje životem
6.leden 2016 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
Blízký východ v představě mnoha lidí budí širokou škálu dojmů. Někomu hned v prvním okamžiku naskočí obraz neklidné oblasti, jiný si představí pozoruhodné prolínání kultur na poměrně nevelkém kousku světa, zatímco dalšímu zase na mysli vyvstane historicky neskutečně bohatá krajina. Ať už Vás však při zmínce o této části země napadne cokoli, vězte, že se pravděpodobně nepletete. Najdete tu totiž tak od každého trochu. A o Izraeli a jeho trojlístku největších měst lze s jistou nadsázkou říci totéž. Ostatně jak sami Izraelci s úsměvem tvrdí, v Jeruzalémě se modlí, v Tel Avivu tančí a v Haifě pracují. Tématem dnešního článku bude moderní tvář Blízkého východu, kterou nám ukazuje izraelská metropole Tel Aviv. V překladu toto jméno znamená Pahorek jara, čímž chtěli židovští osadníci, kteří město zakládali, zdůraznit naději, jež do svého nového sídla vkládali. Soudobé hlavní izraelské město započalo svou existenci, když Židovský národní kongres zakoupil v roce 1909 pozemky na sever od starobylého přístavního města Jaffa. To v té době obývali zejména Palestinci, které zde dnes již v tak hojném počtu nenajdeme, jelikož je ve výrazné většině nahradili právě židé. Nyní mnoho původních obyvatel Jaffy žije v autonomní oblasti Gaza. Přestože se otázka mizivého palestinského osídlení zdá být v Jaffě celkem jednoznačně vyřešená, otázku soužití židovského a palestinského národa tak jednoduše zodpovědět nelze. Naopak je všeobecně známo, že vzájemné sváry poznamenaly celé dějiny minulého století a pokračují dosud. Rozmach Tel Avivu nabral rychlý spád a postupně tu vyrostlo moderní město s takřka půlmilionem obyvatel. Přestože se rozhodně nezapře jeho židovská sounáležitost, jedná se o město, které se svým sekulárním charakterem liší například od Jeruzaléma jako den a noc. Pulzuje rušným životem, zábava zde proudí mnohdy až do časných ranních hodin a sabat (tedy v židovském pojetí sedmý den v týdnu typický obdobím pracovního klidu) se do detailu přísně nedodržuje. V Tel Avivu tak v této době občas narazíte i na otevřenou restauraci, bar či kavárnu.
Rotschildův bulvár
Dlouhé pláže Středozemního moře lemující jeden okraj Tel Avivu poskytují ideální prostor pro letní radovánky mnohdy i spoře oděných milovníků slunečních paprsků. Uvolněná atmosféra si v ničem nezadá s evropskými přímořskými letovisky. Je však nutné počítat s tím, že zde sáhnete hlouběji do kapsy v případě, že zatoužíte například po občerstvení v podobě piva či jiných alkoholických nápojů. Cena za půl litr zlatavého moku se zde běžně pohybuje okolo 200 korun a více. Obecně částky za potraviny jsou v Izraeli ve srovnání v těmi českými vyšší. Na tuto skutečnost je však i jen lehce zběhlý turista, který kdy cestoval západním směrem od našich hranic, v podstatě zvyklý.
pláž v Tel Avivu
Mezi nejzajímavější místa, jež doporučujeme v Tel Avivu určitě navštívit, patří jednoznačně již zmíněná historická Jaffa, jež v nedávné minulosti prošla výraznou rekonstrukcí. Vítaným bonusem je báječný panoramatický výhled, který nabízí vrcholek, na němž se část Jaffy rozkládá. Po pobřežní promenádě se můžete vypravit k pulzující moderní metropoli. V samotném Tel Avivu neopomeňte vyrazit na nákupy na rozlehlý trh Karmel Market. Vedle ovoce, zeleniny a koření, zde můžete pořídit i různé umělecké předměty, kosmetiku nebo třeba oblečení. Procházku můžete také směřovat širokými ulicemi, mezi nimiž lze jmenovitě vyzdvihnout například Rotschildův bulvár, ulici Ben Guriona či Frishmanovu. Restaurace a obchody různých druhů nabízí prostory bývalého přístavu, kam každý den směřují kroky mnoha místních i turistů. Často se zde konají i četné kulturní akce a trhy.
Radush Autor Radush